Hausanje – elektronički program koji je nastao unutar osječke umjetničke platforme Slamanje
Slamanje je osječka umjetnička platforma koja promiče nezavisnu glazbenu i vizualnu umjetnost
Priča ove umjetničke platforme počinje 2017. godine s bendom Harvo Jay, čiji su članovi u suradnji s Udrugom Slama pokrenuli seriju koncerata i izložbi. Malenu ekipu Slamanja čine članovi i ostalih osječkih bendova poput Čuvarkuće i Klaustrofonije, koji su svojim kreativnim djelovanjem u Osijek dovode bendove za svirke i umjetnike za izlaganje radova.
Prostor na adresi Kamila Firingera 3, smješten u osječkoj Tvrđi, nudi jedinstvenu atmosferu “dnevne sobe”, gdje posjetitelji mogu uživati u koncertima, izložbama i događajima koji spajaju glazbu i vizualnu umjetnost. Kroz prostor Slame u preko pedeset događaja prošlo je više od sto umjetnika koji su pomogli da Slamanje postane sinonim za nezavisnu umjetnost i glazbu u Osijeku.
U posljednje vrijeme je Slamanje proširilo svoj repertoar i na elektroničku glazbu kroz program Hausanje, zahvaljujući Robertu Soriću (pod umjetničkim imenom poznatim kao Problem) koji ga je pokrenuo. Hausanje je dosad doživilo nekoliko konkretnih iteracija na kojima su svirali Jelena Popowitch, Catalyst, KE.DC, Problem i Vladimir Božić. Svirke uz elektronički ritam bile su popraćene i digitalnim izložbama, poput one organizirane u suradnji s online glitch art festivalom Fu:Bar.
Hausanje će krajem mjeseca imati svoje novo izdanje na kojem gostuju Sven i Qasim iz Rijeke, a njih će za pultom dočekati Xtematic te Vladimir Božić i Problem koji puštaju zajedno pod imenom Melted. Svirka će biti popraćena novom digitalnom izložbom u kojoj će svoje radove izložiti osječki 3D umjetnici Davor Čupić i Igor Dešić.
“Dakle, DIY umjetnost + glazbena priča u Osijeku koju stvara udruga s iskrenom ljubavi,” govori nam Problem objašnjavajući pobliže Slamanje i Hausanje za koje ističe kako vrijeme prolazi da rade sve bolje i bolje događaje. “U Osijeku stvarno ima glazbenog talenta na izvoz i genijalan je osjećaj biti dio svega toga.“
Upad na događaje iznosi nekoliko simboličnih eura u iznosu mjesečne članarine, a svaki posjet ujedno je i podrška razvoju mladih umjetnika, glazbenika, organizatora i čitave nezavisne scene.