Skip to main content
  • 31.10.2024.

Ikonska Jennifer Cardini koja svira house s energijom techna otkriva svoju filozofiju DJ-inga

Ime Jennifer Cardini već godinama odjekuje među ljubiteljima elektroničke glazbe diljem svijeta

Piše: 

Poznata po svom besprijekornom spoju electra, housea i minimala, na sceni je aktivna preko dva desetljeća. Rođena u Monaku, odrasla u Nici, Cardini je svoj put započela u underground rave sceni ranih 90-ih gdje je prvi put osjetila pripadnost u raznolikim i inkluzivnim prostorima. Ta rana iskustva oblikovala su njezinu viziju DJ-inga, kao i karijeru koja ju je odvela iz kultnih pariških klubova poput Pulpa i Rexa te do najpoznatijih svjetskih lokacija, uključujući berlinski Panorama Bar i festivale poput Burning Mana.

Kako Cardini opisuje u jednom intervjuu, njezin prvi susret s elektroničkom glazbom bio je u klubu Limelight u Cannesu, inspiriranom njujorškim klubom. Ta noć ostavila je neizbrisiv dojam. “Imala sam sedamnaest godina i prvi put sam se u svojoj mladosti osjećala kao da pripadam. Publika je bila vrlo raznolika i queer, a postojala je snažna povezanost i zajedništvo,” prisjeća se. To iskustvo probudilo je strast prema glazbi i zajednici koja će postati obilježje njezinih setova, oblikujući njezin pristup kao umjetnice i selektorice.

Kroz svoju je karijeru Cardini postala poznata po stilu bez striktnih žanrovskih ograničenja, pristupu koji naziva “skakanje po žanrovima.” Za nju je miješanje različitih stilova ključno za pričanje priče, a DJ-ing opisuje kao čin istraživanja. “Volim ‘skakanje po žanrovima’ – to je suština DJ-inga za mene“, otkriva u intervjuu za 15questions.net. Cardini setove kreira s jasnom pričom u mislima, često počinjući s odabirom zadnje pjesme koju želi pustiti jer ona postaje “odredištem” glazbenog putovanja. Taj pristup daje njezinim setovima poseban emotivni put, vodeći publiku kroz visoke i niske trenutke intenziteta i introspekcije.

Ipak, unatoč pomnom planiranju, Cardini ostavlja prostor za spontanost i prilagodbu. Ona ostvaruje ravnotežu između pripreme i improvizacije jer svaki set započinje s čvrstih dvadeset minuta osnove, a zatim dopušta atmosferi u prostoru i energiji publike da usmjere njezin odabir. “Nakon tih prvih 20 minuta počinjem puštati odabrane pjesme i tada zabava počinje!” Njezina fleksibilnost za pultom omogućava joj da se prilagodi raspoloženju u klubu, stvarajući stalno “promjenjivu priču s publikom“. 

U središtu Cardinine filozofije DJ-inga je predanost autentičnosti i emocionalnoj povezanosti, što često znači izbjegavanje složene opreme i efekata. Umjesto toga, inspiraciju nalazi u samoj glazbi. “Glazba koju biram i odabirem potiče moju kreativnost više od opreme koju koristim,” ističe, preferirajući jednostavniji pristup koji naglašava “dušu” svake pjesme. Minimalističkom filozofijom stavlja fokus na osobnom glazbenom putovanju kojeg prenosi bez distrakcija. 

Za razliku od DJ-eva koji sebe doživljavaju kao “edukatore,” Cardini odnos s publikom vidi kao teniski meč. “Ne slažem se u potpunosti s konceptom da sam samo ‘edukator’, jer to znači da odnos ide samo u jednom smjeru. Mi učimo zajedno, moji setovi su partnerstvo, razmjena s publikom koja me razvija kao umjetnicu kako bi mogla donijeti nova iskustva.

Iako se svijet elektroničke glazbe i DJ-ing drastično promijenio tijekom godina, Cardini ostaje pri mislima koje je imala prema ovoj strasti od svog prvog dana. Ne gleda što budućnost nosi, već je usredotočena na sadašnjost – na povezanost s plesnim podijem, na putovanju kojeg priprema svakim setom i energijom kojeg dijeli s publikom. Za Cardini, magija DJ-inga leži upravo u tim prolaznim trenucima, gdje glazba postaje most koji povezuje umjetnika i publiku, trenutak po trenutak.

Jedan takav magični trenutak za proživjeti s Jennifer Cardini imat će priliku zagrebačka publika ove subote u Petom Kupeu u sklopu nove Sequences večeri. Ulaznice su dostupne kroz sustav Entrio.

kruder web
kruder
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu
sven mob
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu