Sven Väth oštro o stanju na sceni: “DJ pult postao je pozornica ega”
Njemački pionir ponovno progovara o stanju na sceni, kritizirajući “spektakl” i ističući važnost glazbe
Sven Väth već desetljećima važi za jednog od najutjecajnijih glasova elektroničke glazbe, a jednako glasno kao kroz svoje setove, progovara i kroz svoje osvrte o samoj sceni. Njegovi statusi na društvenim mrežama često potiču rasprave jer se ne libi otvoreno kritizirati ono što smatra pogrešnim smjerom. Ovoga puta posebno je naglasio problem pretvaranja DJ nastupa u spektakl s konfetama, pirotehnikom i društvenim mrežama u prvom planu, dok sama glazba, koja bi trebala biti srž svega, pada u drugi plan.
Njegov status s društvenih mreža prenosimo u cijelosti.
“Nije nikakvo iznenađenje da današnje DJ pozornice sve više nalikuju na rock’n’roll arene: vatromet, eksplozije, pirotehnika – cijeli paket šljokica. Naravno, to je savršen materijal za priče na društvenim mrežama i beskonačan niz samopromocije. Ipak, sama glazba sve se više gura u pozadinu.
Pa, o čemu se zapravo sada radi? O predstavi, ego performansu, spektaklu životnog stila. DJ-i kao samoprozvani zabavljači koji pale više vatrometa nego vlastitih traka. DJ pult kao kazališna pozornica za ego – lutkarska predstava s topovima za konfete.
Srećom, još uvijek postoje iznimke: umjetnici koji otkrivaju svoj pravi talent u odabiru glazbe, u stvaranju atmosfere, u tome da budu u tijeku sa svojim zvukom. Seksi u svojoj prezentaciji bez jeftinih efekata, vođeni isključivo onim što je bitno: glazbom.“
Njegove riječi još jednom podsjećaju na vječnu dilemu: je li elektronička glazba danas postala roba za masovnu potrošnju i vizualni spektakl ili još uvijek ima dovoljno prostora za one koji kroz setove pričaju priče i vode publiku u glazbena putovanja? Slažete li se s njegovim razmišljanjem ili smatrate da spektakl ima svoje mjesto? Javite nam svoje mišljenje na društvenim mrežama!