Skip to main content

Breach a.k.a Ben Westbeech: U posljednje vrijeme slušam dosta folk glazbe


Prije nego dopustite da vas odvede na glazbeno putovanje u petak, 24. svibnja na pozornici novog zagrebačkog festivala OFFTIME, uhvatili smo ga na kratko kako bi nam otkrio koju zanimljivu činjenicu o sebi.



Možeš li nam prepričati kako je izgledao tvoj prvi gig u životu?

Bilo mi je 12 godina kada sam prvi put odlučio puštati happy hardcore i jungle set, dogodilo se to na proslavi trinaestog rođendana jednog od mojih prijatelja. Upravo sam bio nabavio prve gramofone (belt drive) i moram priznati osjećao sam se pomalo nesigurno na njima.



Nabroji tri glazbenika koja te trenutno inspiriraju?

John Martyn, Nick Drake i Pentangle. Trenutno slušam i dosta folk glazbe.





Koji je bio najgori posao koji si ikad radio u životu?

Pakiranje hrane za supermarkete, noćni posao u tvornici hrane, izdržao sam 2 dana.



Najdraže glazbene etikete trenutno su ti?

Numero Group, Music From Memory i  P.S. Productions



I zadnje, no ništa manje zanimljivo pitanje. Koji je najbolji savjet koji ti je netko dao u životu?

Nikad se nemoj bojati pitati za pomoć.



Ovog vikenda 24.-26. svibnja se u zagrebačkom Aquariusu održava prvo izdanje OFFTIME festivala na kojem će večeras unutar Capsula stagea  nastupiti nizozemski producent Breach i jedan od najboljih mladih DJ-a domaće scene El Commando. Na main stageu večeras posjetitelje dočekuju i Route 94, Flashmob, Mike Vale i Yakka.





Sutra će se podijem upravljati Anja Schneider, Secret Cinema, Aney F, Ana Antonova, Volster, Marina Karamarko i Omega Zen.

Detaljnu satnicu festivala provjerite ovdje, a ulaznice po pristupačnim cijenama nabavite ovdje!

ROOF AW sprema ljeto snova


Andrej Jelić i Igor Kurjaković osnivači DJ kolektiva i projekta high end clubbinga imaju pred sobom svijetlu budućnost svoga projekta, s obzirom na to da on raste i dodiruje sve više i više publike na pravi način.



Njihovi setovi natopljeni energijom i emocijama ostavljaju publiku bez daha već duže vrijeme. Dokaz za to su nastupi i pun kalendar svirki među kojima su Garden of Dreams Festival, Ultra, NOX festival kao i Mostar Summer Fest, pored regularnih gostovanja u Sarajevu gdje prostor Silver and Smoke kluba ostaje pun do samog kraja, kako ljudima tako i željom da party ne završi.



I na sve to momci su odlučni da rastope Mostar i ponude mu nešto novo s ljetnom sezonom na atraktivnoj lokaciji Sky Lounge Roof Bara, gdje će pod otvorenim nebom dovesti neka od rastućih imena na sceni, poznata po svojim melodičnim i dubokim izdanjima koja kapaju supstancom koja potiče imaginaciju i izmamljuje velike osmijehe na svakom njihovom eventu.



Njihov sljedeći event je večeras 24.05, gdje u goste dolazi Nandu koji će da raspali prostor kluba Oxygen koji se nalazi u istoj zgradi kao i Sky Lounge Roof Bar. ROOF AW momci su se potrudili da u jednom objektu donesu i outdoor kao i indoor varijantu, što je još jedan dokaz koliko ozbiljno spremaju svoj priču za Mostar. Njegovo zadnje izdanje Simple Chaos se može opisati kao oda emotivnom mazohizmu koje pokazuje Nanduovu raznovrsnost dok se kreće od blažeg downtempa do eksplozivnih dancefloor hitova koji bilo koju osobu sa imalo senzibiliteta bacaju u stanje emotivnog transa.



Upravo tome setovi i ideja clubbinga mostarskih šarmera teži. Jedinstvo publike na flooru koja će više da osjeća i zajedno sanja, a ne tek tako izađe u provod kao svako obično večer.

Evo s kim ćemo letjeti na ovogodišnjem Flyawayu


Letit će se više, plesati jače i slaviti glasnije 15. lipnja na tri floora i uz interesantnu domaću ekipu. Karte za Flyaway dostupne su na Entriju za 130 kuna.



Splitski as DJ Jock u glazbi je još od osnovnoškolskih dana, a od izučavanja zanata na privatnim partijima jako je brzo došao do line-upa naših najboljih festivala. Redovito ga vrte Adam Beyer, Alan Fitzpatrick, Joseph Capriatti, Jon Rundell, Richie Hawtin i druge elektroničke legende.



Paolo Barbato već je tridesetak godina u glazbi, a u ranim je danima bio poznat kao vlasnik vinilne trgovine “Dance All Day”. Ovaj house mag bio je, među ostalim, resident u Ambasadi Gavioli, Byblosu i klubu Pacha Sharm El Sheik.



Shipe je ime koje svi znaju iz Boogalooa i vežu uz Future Scope. Njeguje moderni techno zvuk, s jakim bass linijama i funky ritmom. Life4Funk je glavna kreativna snaga iza riječke elektroničke oaze Crkve, a iskustvo je stekao i kroz niz godina koje je živio u Novom Sadu, aktivno sudjelujući i u tamošnjoj sceni. Vrsan selektor koji uživa publici dati ono što im treba.



Lemon Inc je opčinjen glazbom već dvadesetak godina, bio je rezident Ambasade Gavioli, u kojoj je bio poznat po svojim i po devet sati dugim setovima. Osnivač Rabac Summer Festivala i Balance-a, gdje je ugostio imena kao što su Richie Hawtin, John Digweed, Dubfire, Carl Cox, Danny Tenaglia, Joris Voorn i Marco Carola.



Zoky je jedan od osnivača Rave'N'Roll i Techno Clubbing programa, aktivan preko 15 godina na hrvatskoj elektroničkoj sceni. Jamči beskompromisan techno i vrhunsku atmosferu. Yesh je poznati voditeljski glas Contrast Radia sa stojedinice. Osim što ugošćava brojne relevantne glazbenike, i sam je vrhunski DJ kojeg se, među ostalim, moglo čuti na Exitu, Ultra Europeu, Outlooku, Hideoutu, Fresh Islandu…



Senno je također važno ime zagrebačke scene, koje od početaka karijere vrti deep, deeptech i techouse. Posljednjih je godina svirao sa mnogim svjetskim imenima poput Cristiana Varele, Terrya Francisa, Mihai Popoviciua, Silicon Soula, Metodi Hristova, Deborah De Luce i Monike Kruse. Sin varira od deep techa do techna, a znaju gas vi koji izlaze po Zagrebu. Bio je rezident F-u i Jeidnici, a danas ga se najčešće čuje u Boogaloou, gdje je dio ekipe Future Scopea.



Yvann kaže da je pozitivan, kreativan i energičan, što se čuje i osjeti i u njegovim setovima. Dolazi iz Duge Rese, svoju glazbenu priču u počecima je najviše razvijao u Karlovcu, a hrpa vrata mu se otvara nakon što je pobijedio na DJ contestu Astralisa. Publiku na putovanja vodi modernim houseom i tech houseom. Teo Zver glazbeno je stasao u rodnom Samoboru, a ubrzo nakon što se bacio u elektroniku postaje rezident Rave'n'Rolla. Po prirodi je veseljak, ali voli kad je techno mračan.



Kako mu ime kaže, Sonic Illuminati ima jednu misiju – preseliti publiku u sonične sfere. Iza imena stoji kolektiv, no predstavlja ga pojedinac Leon Krajačić. InstantSupa nudi house, funk, nu jazz, disco i broken beat senzacije. Juhu i glazbu preferira vruće.



FB EVENT
https://www.facebook.com/events/239938140243390/
 

Imperium festival je nastao kao bunt prema šundu i površinskom načinu života


Godine 2001. osniva sa svojim drugarima iz susjedstva muzičku organizacijju Soundkeepers, koja do danas organizira mnoštvo događaja sa predznakom na elektroničku glazbu.



2006. dolaze na ideju Imperium festivala, koji se ove godine održava na lokaciji Gradska Otoka na Uni, u srcu Bihaća. Ova godina nosi posebnost za Inisa kao kruna karijere sa rekodnih 100 i više nastupa u regiji i šire, što je samo potvrda kvalitete, upornosti i predanog rada.


1. Pozdrav gospodine Bahić i dobro nam došli na stranice Klubske scene. Hvala vam što ste uzeli vremena za sve hrvatske fanove Imperium Festivala. Pa da započnemo na početku puta koji je vodio do ove sudbinske linije. U glazbi ste već gotovo 30 godina. Od kuda je došao prvi poriv kojim se rodila ljubav spram elektroničkog? Koje je vaše prvo "elektroničko" sjećanje?

Hvala vam, bolje vas našao. Pozdrav za vas i vaše pratitelje, te poseban pozdrav za fanove Imperium festivala diljem Hrvatske. Prvi poriv kojim se rodila ljubav spram elektroničke glazbe je bila pojava trake “What Time is Love“ famoznog sastava “KLF” s kraja 80-tih.



2. Što se u elektroničkoj glazbi promijenilo od početaka 90-ih do danas? Koje najznačajnije pomake vidite i smatrate li da digitalno doba, u kojem sva glazba može biti podijeljena i preslušana klikom, nosi više dobra ili je pak teže zbog fenomena "Discoverability-ja" otkriti kvalitetu u rastućoj masi koju je nemoguće konstantno pratiti?

Od početka 90-tih do danas je glavno za spomenuti, što je jako teško bilo doći do ploča i  opreme (gramofona) i što je tad sve mnogo skuplje i rijeđe bilo nego je to danas. Razvijanjem interneta od doba 90-tih apsolutno je utjecalo na konceptualni izraz izvođača elektroničke glazbe, jer izgubili smo priču koja se jedino mogla pokazati kao što je album, te smo također umanjili značaj nosača zvuka kao sto su ploča, CD. Ali s druge strane digitalno doba je bilo neminovno da se dogodi, zbog globalizacije koja je omogućila munjevitu i neograničenu komunikaciju između običnih ljudi, te zbog tog i sam rast, između ostalog i našeg festivala.



3. Što se događalo od početka 90-ih d službenog ulaska na Bihaćku scenu 2001.? Kako nastaje Soundkeepers, tko je sve uključen u organizaciju i koji je temeljni cilj udruge?

U vrijeme 90-tih smo se nosili sa jednom dozom neshvaćenosti i nerazumijevanja od lokalne zajednice, da bi konačno 2001. bihaćka scena, dolaskom Soundkeepers muzičke organizacije započela svoj pravi put. Soundkeepers m.o. je nastala kao plod ljubavi prema muzici, a u isto vrijeme kao svojevrstan bunt prema šundu i površinskom načinu života. Članovi Soundkeepers-a su drugari iz susjedstva: Irfan Ferhatovic, Haris Rahmanović, Ferhat Ferhatovic, Denis Drazic, Nino Mujagic, Alen Kasumovic, Adnan Imsirevic i Mirel Turnic, te također Saldin Mujic i Mirhad Hadžić.



4.. Kako je 2006. došlo do stvaranja Imperium festivala i koliko je bilo teško kao lokaciju dobiti jedan takav kulturno-povijesni punkt kao što je tvrđava Ostrožac? Što je tako specifično na ovoj lokaciji da tako lako korespondira njenoj elektroničkoj prenamijeni u novo doba?

Ideja Imperium festivala se dogodila 2005 god. sa gore navedenom ekipom. Cilj nam je bio “stari grad Ostrožac”, jer smo se u to vrijeme ugledali na legendarni EXIT festival i Petrovaradinsku tvrđavu u Novom Sadu, te sam povijesni značaj tvrđave je dodatno podgrijao želju za ostvarivanjem elektroničkog festivala u to vrijeme.



5. Kako vidite budućnost Imperiuma? Kojom logikom se vodite pri odabiru onih koje ćete postaviti na lineup? Koje su najznačajnije prepreke s kojima se organizatori susreću kod postavljanja ovako velikih događaja i što je ono što festival čin legendom? Što biste poručili onima koji će i ove godine plesati s vama?

Sam Imperium je jedna sinergična ideja, te u budućnosti da će postati jedno nezaobilazno događanje u regiji. Vodimo se logikom osluškivanja naše publike. Najznačajnije prepreke nama u organizaciji festivala su one na koje ne možemo utjecati, a to su prvenstveno utjecaji prirode na koje je besmisleno pokušavati utjecati. Ono što nas festival čini legendom su mjesta na kojima se održava, koja su spoj povijesti, kulture i prirode. Dođite da plešemo od 02. do 04.08 na obali najljepše rijeke u ovom dijelu Europe, rijeke Une, u srce grada Bihaća!


Photo credit: Visit my Country

6. Wild Card pitanje: Koja je najvažnija stvar koju ste do sada naučili o životu?

Najvažnija stvar koju sam naučio u životu do sad su: zahvalnost, blaga poniznost i oprost!


Imperium festival line up

Metodi Hristov, Juliet Fox, Milea, Dejan Miličević, Chuby, Angel Anx i Fredy S, a tu su i Valerian, Fat V, Moshpit, Irfan F., Incept, Edua, Facho, Robert S, NoControl, Herrer, S4ldin i Inis

Ulaznice u pretprodaji na linku ovdje.
 

Bob Moses duo koji je osvojio Burning Man


Godina je 2013., a mjesto događanja pustinja Black Rock u američkoj Nevadi. I te je godine više od 70 tisuća ljudi u najšarenijim kostimima pohodilo Burning Man, jedan od najluđih glazbenih festivala u svijetu. Za tjedan dana zabave u svojevrsnom gradu na pijesku i prašini, u kojem posjetitelje povezuju glazba, performansi i umjetničke instalacije, treba izdvojiti i više od 1000 dolara, i to uz brzu reakciju, jer ulaznice nestanu već za pola sata.



U takvom ambijentu na pozornicu se popeo tada svježe oformljeni kanadski elektronički duo Bob Moses i oduševio okupljene. Bio je to jedan od događaja koji ih je lansirao među svjetske glazbene atrakcije i, kako sami kažu, promijenio im život.



Prvi put kad smo bili tamo, bilo je pomalo neugodno i zastrašujuće. Donijeli smo odluku u zadnjem trenutku i spavali smo zapravo u prašini, ali ipak bilo nam je jako drago što smo to učinili. Vratili smo se dvije godine kasnije i bili dirnuti kako su nas ljudi prihvatili. Bilo je to gotovo kao povratak kući. Burning Man je na neki način postao naša obitelj i rekao bih da postoji snažna veza između nas”, kaže Tom Howie.



Uslijedili su nastupi u prestižnim svjetskim klubovima i najpoznatijim festivalima poput Coachelle, na koju su se vratili prije mjesec dana i nastupili u pratnji bubnjara i basista. “Uvijek se osjećamo počašćeni kad nas ponovno pozovu. Kad se prvi put pojaviš, svima si jako kul, no pitaš se uvijek koliki je rok trajanja”, ističe Jimmy Wallance. Obojica priznaju kako su se u početku bojali kratkotrajnosti, no uspjeli su opstati. Postoje već šest godina, izdali su dva odlična albuma i još privlače pozornost diljem svijeta. 



Prvi su album Days Gone By više usmjerili prema elektronici vođeni ljubavlju prema deep houseu, dok je drugi Battle Lines puno bliži popu. Rezultat je to njihovog shvaćanja glazbe kao kombinacije popa s dubokom house estetikom. “Naši omiljeni bendovi oduvijek su išli takvim smjerom pa i mi volimo slobodu stvaranja dobro povezanih različitih zvukova”, objašnjavaju Bob Moses.



Uza sve to, vjeruju u glazbu s dobrim tekstom.Obožavamo plesnu glazbu, ali i umjetnost pisanja stihova. Kroz riječi možeš progovoriti i dotaknuti nekoga na način kakav ne možeš samo zvukom. Stihovi čine priču koja s dobrom melodijom tvori sjajnu pjesmu”, otkriva ovaj duo. Upravo stoga pisanje teksta smatraju zahtjevnijim poslom na koji troše više vremena od skladanja glazbe.

No, trud se ispatio, jer je uz dobro raširenu popularnost stigla i nominacija za Grammy, a mnogo poznatih producenata elektroničke glazbe rado poseže za njihovim pjesmama u svojim remixevima, pa je tako RAC osvojio Grammyja za remix stvari Tearing Me Up. Želja ovog dvojca da rade glazbu za film još nije ispunjena, no njihova je pjesma uvrštena na soundtrack video igrice FIFA 19.



Svu raznolikost njihove kombinacije organske i elektroničke muzike moći će čuti i zagrebačka publika 13. lipnja u klubu Opera. U sklopu svjetske turneje Bob Moses odsvirat će svoj club set prilagođen klupskim prostorima uz vrhunsko ozvučenje, posebnu pozornicu te podršku Nika Orosija i Ilije Rudmana.

Ulaznice: https://bit.ly/BobMosesZagreb

FB event
https://www.facebook.com/events/727233737674408/

Finalisti DJ Contesta za nastup na Magic Sound of Dalmatia

Stručni žiri u sastavu KS i organizator MSOD partija odabrao je ukupno 9 finalista za koje će publika od danas do 25.05. u 23.59h moći glasati na dnu ovog članka. Odabrat ćete zajedno sa žiriem u omjeru 50:50% ukupno 3 pobjednika koji će zasvirati na okupljanju dalmatinske scene u Aurori uz line up u nastavku.



Ovaj DJ Contest trojici će dati mogućnost da vrte u samom srcu večeri na jednom od 3 floora Aurore kako bi stekli iskustvo pred mnogobrojnom publikom. Za ovaj party veliki je interes i kod prodaje trećeg kontigenta povoljnijih ulaznica koje su sada 80 kn na Adriaticket.com . Možete i ekipno u Auroru puno povoljnije, već za 300 kn čime ostvarujete popust na kupnju 5 ulaznica.



Finalisti i njihovi miksevi su u nastavku.
Na dnu članka možete glasati za svoje favorite.
Pobjednike objavljujemo u ponedjeljak 27.05.
 

Antonio Jukić – Rogoznica




Rocky Wale – Šibenik

Link na miks je ovdje



Pinkblack – Dubrovnik




Xponat – Šibenik



BSSIDE – Vodice




Chanovski – Sinj




Tex Willer – Dubrovnik




Blade – Omiš

Link na miks je ovdje



DJ Coja – Solin




Miksevi koji nisu prošli u finale: M&M (Komin), Yoshko (Split); Simon Matriz (Okrug, Čiovo); LeChu (Zadar); Denis T. (Dubrovnik); Lovre (Metković)