Koncept clubbinga za starije od 30 sve je popularniji: “Ovdje se pleše na glazbu s dušom”
Sve više klubova i partyja na svijetu otvara vrata isključivo za starije rejvere. Biste li išli? Odgovorite u anketi!
Tko kaže da noćni život ima rok trajanja? Ako ste ikada poželjeli izaći, zaplesati i doživjeti ekstazu na plesnom podiju, ali bez kaotičnih masa tinejdžera, TikTok kamera i glazbe koja vam nije “legla”, niste sami. Novi val partyja za stariju publiku polako, ali sigurno postaje globalni pokret. Od Londona i New Yorka do Cape Towna i Melbournea, klubovi i promotori otvaraju vrata onima 30+ (ponekad i 25+) koji žele nastaviti plesati, ali po svojim pravilima i uz osmosatni san.
Prema tekstovima magazina Vice i Midnight Rebels, posljednjih godina sve više klubova i promotora počinje organizirati dobno ograničene partije. U fokusu su oni iznad 30 godina, iako se često prihvaćaju i posjetitelji 25+. Ideja nije stvarati podjele, već pružiti sigurniji i ugodniji prostor za one koji su odrasli uz klupsku kulturu, ali se više ne pronalaze u masi tinejdžera koji snimaju svaki drop za story.
Koncept tkz. “clubbinga za odrasle” uključuje: raniji početak partyja, što ujedno znači i raniji završetak, naglasak na glazbu koja budi nostaligčne trenutke, atmosferu nalik kućnim zabavama slične životne dobi i interesa, nultu toleranciju na snimanja mobitelima i fokus na glazbu i zajedništvo.
Jedan od najpoznatijih koncepata je “Bed By 10“, koji se održava u gradovima diljem Australije, Kanade, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država. Njihova poruka je jasna: “Ples, zabava, nostalgija, ali do 22h jer i mi volimo spavati osam sati.” Slično rade i organizatori evenata poput “Before Midnight” Annie Mac, koji su posebno privukli pažnju NY Timesa zbog jasnog fokusa na starije plesače, roditelje i zaposlene ljude koji više ne žele “visiti” do jutra.
Osim vremena održavanja i publike, ovi događaji se ističu i u glazbenom pristupu. Kako ističe Vice, glazba na 30+ partijima ima znatno više “duše“. DJ-evi biraju setove pažljivo, često i sami u 30-ima ili 40-ima, puštaju klasike koji su “odgojili” publiku.“Odrasli znaju uživati drugačije,” objašnjavaju organizatori. “Ne žele mlade koji se još uče držati alkohol. Ne žele hitove s TikToka. Žele dobru selekciju, dobre ljude i zdravu dozu nostalgije.”
Jedan posjetitelj takvih partyja za Vice je rekao: “Osjećaj je kao velika kućna zabava. Nema agresivne energije, ljudi su opušteni, ples je iskren i spontan.”
Iako na prvu zvuči kao isključivanje mlađe generacije, poruka ovih evenata je zapravo pozitivna i inkluzivna jer plesni podij je za sve, ali svatko zaslužuje prostor u kojem se osjeća ugodno. Mnogi organizatori čak i ne provjeravaju dob rigorozno, već se sve temelji na samoselekciji i kulturi zajedništva.
Kako kaže Jyoty, DJ-ica koja organizira “Homegrown” večeri za one koji se polako povlače iz klupskog života: “Želim vidjeti više ‘starih cura’ u klubu iako ih bole leđa, još uvijek žele plesati.”
I kod nas u Hrvatskoj možemo čuti slične komentare gdje se zna spomenuti da se preskoče izlasci jer je publika mlada, kao i da “nema više muzike kakvu volim” ili “kakav je pak nekoć bila“, stoga vas pitamo: biste li otišli na jedan ovakav party koji je isključivo za stariju generaciju partijanera?