Psilocibin pokazuje potencijal u liječenju ponovljenih potresa mozga
Nedavna studija istraživača sa Sveučilišta Northeastern u Bostonu sugerira da bi psilocibin, psihoaktivni spoj prisutan u tzv. “čarobnim gljivama”, mogao biti učinkovit tretman za ponovljene blage potrese mozga
Ova otkrića predstavljaju značajan korak naprijed u razumijevanju i potencijalnom liječenju traumatskih ozljeda mozga, posebno onih koje su česte među sportašima i vojnim osobljem.
Iako se većina traumatskih ozljeda mozga klasificira kao blaga, njihovi kumulativni učinci mogu imati dugoročne posljedice. Čak i bez vidljivih strukturnih oštećenja na snimkama mozga, ponovljeni udarci mogu dovesti do neuroinflamacije, promjena u propusnosti krvno-moždane barijere i smanjene povezanosti između različitih dijelova mozga.
U studiji su istraživači koristili model ponovljenih blagih traumatskih ozljeda mozga na štakorima, simulirajući ozljede slične onima koje doživljavaju profesionalni sportaši. Nakon svakog od tri uzastopna udarca u glavu, štakorima je ubrizgana doza psilocibina od 3 mg/kg.
Psilocibin bi mogao predstavljati inovativan pristup u neurorehabilitaciji
Rezultati su pokazali da je psilocibin značajno poboljšao funkcionalnu povezanost između različitih regija mozga, sugerirajući povećanu neuroplastičnost i potencijal za oporavak oštećenih neuronskih veza.
Iako su ovi rezultati preliminarni i temelje se na istraživanjima na životinjama, oni otvaraju vrata daljnjim istraživanjima o upotrebi psilocibina u liječenju traumatskih ozljeda mozga kod ljudi. S obzirom na ograničene trenutne opcije liječenja za ponovljene blage potrese mozga, psilocibin bi mogao predstavljati inovativan pristup u neurorehabilitaciji, prenosi Paul McClure za New Atlas.