Znanstvenici potvrdili: Na partyjima se brže povezujemo i zaljubljujemo nego inače
Ples, glazba, ritam i zajedničko ludilo do jutra stvaraju snažne društvene veze među ljudima
Ako ti se ikad dogodilo da osjetiš jaku povezanost s nekim na koncertu, rejvu, partyju ili festivalu, znanstvenici sada kažu da to nije slučajnost. Novo istraživanje Sveučilišta Kent potvrdilo je da ples, glazba, ritam i zajedničko ludilo do jutra stvaraju snažne društvene veze među ljudima, pa čak i potiču zaljubljivanje.
Studija koja nosi naslov „I Get High With a Little Help From My Friends”, analizirala je odgovor osoba koje redovito posjećuju elektroničke događaje, a fokus istraživanja bio je na četiri ključna elementa koja autori nazivaju “4D“: ples (dance), ritam (drums), nespavanje (sleep deprivation) i droge (drugs). Upravo ta kombinacija, uz snažan zajednički doživljaj, pokazala se kao ključna u stvaranju dubokih i emotivno nabijenih veza među posjetiteljima.
Ispitanici su opisivali najupečatljivije trenutke s rejvova i festivala među kojima su ona iskustva koja su doživjeli kao osobno snažna, emocionalna, pa čak i transformativna. Pokazalo se da što je kombinacija “4D” elemenata bila izraženija, to su ljudi osjećali jaču povezanost s drugima oko sebe. Mnogi su naveli da su upravo na takvim događanjima upoznali prijatelje za cijeli život ili pak osobe s kojima su kasnije ušli u dublje, romantične i intimne odnose.
Zanimljivo je i da drugi znanstveni rad, koji se bavio brzinom zaljubljivanja na spojevima, otkriva sličan obrazac: sinkronizirani pokreti tijela i “groovy” glazba značajno su povećali privlačnost i želju za ponovnim susretom. Time se dodatno potvrđuje da glazba i ritam imaju ključnu ulogu u neverbalnoj komunikaciji i povezivanju među ljudima.
Voditeljica istraživanja, dr. Martha Newson, objašnjava: “Naša potreba za povezivanjem s drugima je univerzalna, bilo da pjevamo u crkvenom zboru ili plešemo do zore u napuštenom skladištu. Rave kultura, iako često stigmatizirana, pruža snažno emocionalno i društveno iskustvo koje može imati i terapeutski potencijal.“
Zaključak istraživača je jasan: zajednički doživljaji na glazbenim događanjima ne samo da jačaju osjećaj pripadnosti, već potiču empatiju, otvorenost i povezivanje na razini koju je teško postići u svakodnevnim kontekstima. Zato, kad ti se idući put dogodi da na flooru klikneš s nekim bez puno riječi znaj da to nije samo slučajnost, već i rezultat snage glazbe, plesa i zajedničkog iskustva koje briše granice među ljudima.