Skip to main content

Na rejvu, pod laserima kratki film “Indigo” donosi priču o obiteljskoj drami i katarzi

Redateljica Josipa Burić kroz studentski projekt donosi neobičnu priču o ocu i sinu koji razrješavaju svoje traume usred rejva

Piše: 

Naslovna foto

Luka Vuković

U novom studentskom kratkometražnom filmu “Indigo“, intimna obiteljska drama seli se na najneobičnije moguće mjesto – rave party u Zagrebu. Pod redateljskom palicom Josipe Burić i prema scenariju Lea Šimića, film donosi priču o disfunkcionalnom odnosu oca i sina koji doživljava katarzu pod stroboskopskim svjetlima, okružen drogom i elektroničkom glazbom. Film nastaje u sklopu studija Transmedijske dramaturgije na VERN-u, a njegova povezanost s rave kulturom ključna je za emocionalni i vizualni identitet priče.

redateljica i producentica filma Josipa Burić

Leo mi je pričao o scenariju kad smo se pripremali za kolokvij, tada sam ga i pročitala. Znala sam da ovaj film jednostavno treba napraviti jer je riječ o žanrovskom filmu kakvog manjka u Hrvatskoj“, prisjeća se Josipa početaka rada na “Indigu“.

Iako se na prvi pogled čini da film prati jednodnevne dogodovštine četvero prijatelja, tek kraj otkriva njegov pravi fokus, a to je odnos oca i sina. „Po meni, rejvovi i nisu baš uobičajena mjesta za razrješavanje obiteljskih konflikata; umjesto plakanja i deranja za obiteljskim stolom, otac i sin rješavaju traume okruženi laserima i drogom“, objašnjava redateljica.

Vizualni identitet filma u velikoj je mjeri inspiriran duhom Zagreba. Snima se u prostorima Jadran Filma, u park šumi Grmoščica te u Tunelu Sljeme, gdje će biti zabilježena ključna rejv scena. „Duh i slika Zagreba nisu samo estetski elementi, već doprinose iskrenoj karakterizaciji likova“, ističe Josipa.

ilustracija partyja u tunelu Sljeme / foto: Luka Vuković

Glavne likove će utjelovljivati mlade nade naše glumačke scene: Dino Nikolić, Tino Trkulja, Karla Lajšić i Beata Pucarić, koje su tvorci filma regrutirali putem audicija. Svoje mjesto u ovom studentskom kratkometražnom filmu je našao i iskusni glumac Asmin Ugljen. „Suradnja s Asimom na mom režijskom prvijencu mi neizmjerno puno znači, fantastično je utjelovio svoju ulogu i puno nam pomogao tijekom produkcije. Mislim da smo svi imali ponešto za naučiti od njega, što je neprocjenjivo“, dodaje naša sugovornica.

Kao što to često biva kod studentskih filmova, “Indigo” se realizira s ograničenim budžetom, no zahvaljujući entuzijazmu ekipe i podršci profesora, produkcija se uspješno odvija. Uz pomoć crowdfunding kampanje, osigurana su osnovna sredstva za logistiku, prehranu i smještaj filmske ekipe. „Teško je, ali ne i nemoguće“, poručuje Josipa, ističući koliko je u cijelom procesu naučila o produkciji.

Produkcija i snimanje filma je trenutno u tijeku, a zatim slijedi montaža. Kada film bude spreman da ugleda svjetlo dana, plan je da ga se prijavi na domaće i inozemne festivale, a bit će promoviran i na društvenim mrežama.

No ono što redateljica filma najviše želi jest da “Indigo” kod publike probudi emociju: „Likovi su ekscentrični i komični, ali njihovi odnosi su ultimativno disfunkcionalni. Vjerujem da će svatko interpretirati Indigo na svoj način, upravo zbog njegove paradoksalne fuzije jednostavnosti i kompleksnosti.

sonus desktop
sonus 600
Povijest techna je razgranata i složena, ali ovi dokumentarci će vam pomoći ju bolje razumjeti
sonus 600
Povijest techna je razgranata i složena, ali ovi dokumentarci će vam pomoći ju bolje razumjeti