Skip to main content
  • 29.09.2024.

Znanost o zvuku – 5. poglavlje: Techno glazba i izmijenjena stanja svijesti

Utjecaj techno glazbe na dinamiku i percepciju mozga otkriva fascinantan aspekt ljudske kognicije i senzorne obrade.

Piše: 

Naslovna foto

wetechno.co.za

Techno, sa svojim ponavljajućim ritmovima i slojevitim teksturama, ima sposobnost mijenjanja obrazaca moždanih valova, usmjeravajući slušatelje u izmijenjena stanja svijesti. Ova promjena je slična ulasku mozga u drugačiji način percepcije koji nadilazi uobičajenu svjesnost.

Foto: wetechno.co.za

Neuroznanstvena istraživanja pokazuju da određene frekvencije u glazbi mogu rezonirati s mozgom na način koji mijenja njegove valne obrasce. Npr. ravnomjeran ritam techna može potaknuti mozak da se uskladi s ritmom, što dovodi do pojačanih aktivnosti alfa i theta moždanih valova. Ta su stanja često povezana s opuštanjem, meditacijom i povećanom kreativnošću. Stoga techno glazba može djelovati kao kanal do dubljih, reflektivnijih stanja, nudeći slušateljima put za istraživanje vlastitog uma i potencijalno otključavanje novih područja misli i percepcije.

Ponavljajuća priroda techno glazbe olakšava mentalno resetiranje…

Štoviše, ova sinkronizacija moždanih valova s ​​ritmom techno glazbe može poboljšati kognitivnu fleksibilnost, omogućujući slušateljima da razmišljaju apstraktnije i inovativnije. Ponavljajuća priroda techna, daleko od monotone, olakšava mentalno resetiranje, pomaže u čišćenju mentalnog nereda i ponovnom fokusiranju uma. Ovaj fenomen naglašava složenu međuigru između slušnih podražaja i kognitivne obrade, pri čemu techno glazba služi kao moćan alat za stimulaciju mozga i kognitivno poboljšanje.

kruder web
kruder
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu
kruder
Ovaj dokumentarac gotovo 30 godina nakon originalne objave je ponovno ugledao svjetlo dana na YouTubeu