Skip to main content
  • 22.12.2016.

Elektron Analog Heat

UPS-om mi je stigla mala pošiljka koju očekujem par dana, mase tek nešto ispod 3 kg, zajedno s ambalažom. U ovoj je kutiji nešto potpuno novo iz radionice švedskih genijalaca. Sretan sam što ću ga napokon imati priliku i testirati. Kutija je odlično zapakirana i biti će mi potrebno nešto oštro da je otvorim…

Stranica 3 od 7

PRVI DOJAM

Uređaj je spojen i nakon uključenja naponske sklopke (power switch), na malom, ali preglednom narančastom LCD displayu (ovog puta nije zamorna crvenkasta nijansa dominantna kao što je bila na Machindrumu…), pojavljuje se brza pozdravna animacija.

Možemo početi!

U prvom testiranju Analog Heat sam spojio kao master processor na svom standardnom live setupu; Dave Smith Instruments Tetra, Vermona Mono Lancet i Elektron Analog Rytm ulaze u Elektron Octatrack, te njegov izlaz preko Analog Heata ulazi u konzolu.

Nakon jednom pročitanog manuala, sve je vrlo smisleno i logično.

"Pod prstima" uređaj djeluje fantastično
Redom sam na različitom materijalu (bubanj, synth bass, analogni synth pad, stabs…) isprobao sve krugove (budući da je ova sekcija nazvana CHARACTER, mislim da neće biti problema da sve tipove izobličenja nazovemo tim imenom..), igrao se s doziranjem input DRIVE-a, wet/dry knobom, multimode filterom, EQom
.

Impresioniran sam! Naravno, nije svaki character type "perfect match" svakom izvoru zvuka, no kad ga pronađete, u nekoliko brzih tweakova, dobit ćete sound od kojeg se kasnije teško rastati. Pritiskom na tipku "active" dolazi do bypassa i ono što čujete postaje smješno u odnosu na bogati, oplemenjeni ogroman sound kojeg je procesor dodao inicijalnom signalu. Budući da u user manualu koji svatko može downloadati ovdje postoji detaljan opis svakog charactera, ja na to sad ne želim gubiti redke teksta, no samo ću spomenuti da svaki od njih obavlja upravo opisanu zadaću.

Multimode filter
Ovo je najbolja inačica filtera koji je Elektron imao u nekom od svojih uređaja. Kažu da se radi o unaprijeđenoj verziji iste arhitekture analognog multimode filtera kakav nalazimo u Analog Rytm. od umjerenog do divljeg, u 7 mogućih mode-ova (low pass2, low pass1, band pass, high pass1, high pass2, band stop, peak).

Ovaj filter je zlato!
Zvuči puno, kremasto, masno… Ukoliko pretjerate s rezonancom, voli podivljati, no nema neukrotive samooscilacije kao npr legendarni Ladder, niti mu ijedna krivulja dopušta tako strmi pad (24dB/oct), već su 12dB/oct najstrmiji što možete odabrati).

Uz osnovne modove rada koji se odabiru na panelu uz pomoć dvaju tact switcheva (koje kad pritisnisnete istovremeno aktiviraju i deaktiviraju filter sekciju), tu su i dva pagea parametara; freq, reso (njih imamo i fizički na panelu), ENV (kontrolira  količinu i djelovanje envelope followera. kad je negativnih vrijednosti, invertira env. follower), LFO, frq pan (ovdje kreće zabava! pomicanjem izvan balansa, ovaj parametar mijenja frekvencijski intenzitet lijevog i desnog kanala prilikom filtriranja.), dirt (ulazni signal u filter), EQ LO, EQ HI.

Idemo dalje…

EQ;
Neopisivo zgodna stvar je 2-way shelving EQ koji u biti služi da se "uljepša" izobličen i filtriran sound. Njegova krivulja i frekvencijski opseg prilagođeni su tipu charactera uz koji radi. Uz to svakako moram spomenuti da su filter i EQ očiti samo na procesiranom dijelu signala. Kad doziramo wet/dry u manjim vrijednostima, vrlo često nećemo niti primjetiti intervencije na ova dva sklopa. Uz raskoš analognih procesora koje Heat nudi, tu su i gore spomenuti, digitalni; Envelope follower i LFO.

LFO smo već odavno apsolvirali igrajući se sa sintevima, pluginima, pa čak i nekim gitarskim efektima. Čitatelji koji su imali priliku raditi s bilo kojim od Elektron instrumenata dobro znaju koliko je ovaj sklop ovdje fleksibilan. Heat nije iznimka; LFO sekcija se proteže na dva pagea sa po četiri parametra. LFO može modulirati gotovo svaki parametar uređaja s precizno određenom brzinom, multiplikatorom brzine, valnim oblikom, crossfadeom, načinom aktivacije i naravno, intenzitetom djelovanja.

Envelope generator (EG);
Ovo je jedna od najkompleksnijih (ako ne i najkompleksnija) sekcija na uređaju.
Radi se o digitalnom generatoru envelope koje možete applyati na bilo koji parametar kako iz analogne, tako i iz digitalne (LFO) sekcije. Upravo kad nakon pročitanih uputa i malo igre, shvatite što se sve može postići uz pomoć envelope generatora na Heatu. Ovdje prestaje svaka dilema jesu li dizajneri i konstruktori Elektrona samo još jedna vojska inženjera ili se radi o pasioniranim glazbenicima i studijskim "liscima" koji nekako uspjevaju najluđe zamisli najnaprednijih audio profesionalaca materijalizirati!

Još jednom ću se suzdržati od napasti da prepisujem ili tumačim stranice iz uputa (preporučujem da ih imate otvorene dok ovo budete čitali). U najkračim crtama, EG funkcionira dinamički. Kad govorimo o dinamičkim procesorima, najčešće podrazumjevamo kompresore, limitere, gate-ove, expandere, de-essere i sl. Uz potpuno razumjevanje kako spomenuti procesori rade, iskusnijem engineeru, neće biti problem simulirati ih uz pomoć EG-a. Napredni sound designeri i mixing engineeri, brzo će shvatiti ogroman potencijal koji je procesoru dat opcijama assigna-nja EG na bilo koji parametar analogne sekcije.

 
Detekcija signala, vrlo je slična kao kod bilo kojeg dinamičkog procesora; Vrlo precizno je moguće odrediti prag kojeg kad signal pređe, EG postaje aktivan u zadanom vremenu aktivacije i deaktivacije i odabranom jednom od 3 moda rada (attack-release, attack-decay, follow).

U postavkama samog uređaja (tipka Settings) moguće je personalizirati ponašanje kako vam odgovara. Npr, Overbridge mode je po defaultu iskljućen, pgm. Changes također, a knob mode je postavljen u tzv. "catch" mode (okretanjem knoba uz bilo koji parametar, on se ne mijenja do trenutka kad ste postigli vrijednost koja odgovara odabranom presetu. Želite li da se parametri odmah krenu mijenjati kako okrečete knobove, potrebno je knob mode staviti u "jump" mode). Catch mode na ekranu odmah prepoznate kao mali simbol pri vrhu ekrana koji neodoljivo podsjeća na "reload" bilo kojeg browsera. On se pojavljuje i stoji na displayu kad pokušate promjeniti vrijednost nekog parametra, a gasi se i aktivira promjenu istog parametra u trenutku kad ste okretanjem knobova postigli sačuvanu vrijednost.


 

brejcha 2
sonus 1
Na YouTubeu se pojavio rijedak dokumentarac o techno sceni iz 1995. godine koji donosi uzbudljive uvide.
soul gravity mobile
Na YouTubeu se pojavio rijedak dokumentarac o techno sceni iz 1995. godine koji donosi uzbudljive uvide.