Skip to main content

Slaven Tušek aka Pips: Za mene je sve počelo 1999. i to ludilo traje do dan-danas

Slaven Tušeka aka Pips – DJ i promotor iz Osijeka sa zagrebačkom adresom, vječni student elektrotehnike. Prvi nastup upisan je 2002. i od tada nastupa po klubovima i festivalima diljem regije, pa i šire. Član je Funk delegacije i neumorni istraživač dobrog funka i soula koji tjera na ples.




1. Najljepši pozdrav Slavene i dobro nam došao na stranice Klubske. Pa da odmah uskočimo bez umakanja palaca u vodu. Kako je za tebe sve započelo i od kuda alias Pips?

– Pozdrav, još bolje Vas našao :) Za mene je sve počelo nekad krajem 1999., kada sam prvi puta otišao na party u osječki klub Vega, bila je to ljubav na prvi pogled. Odmah sam znao da želim biti dio te priče, te očaran svime što sam tu noć doživio i to ludilo traje do dan danas. Pips je zapravo varijacija na temu mog originalnog nadimka Pipa koji sam dobio u drugom razredu osnovne škole na izviđačima, Slaven = slavina, Tušek = tuš, i tako se dogodio Pipa :)




2. Rođen si u Osijeku – kakva je bila osječka scena kada si odrastao, gdje se moglo izaći i je li se išta promijenilo? Je li udovoljavanje hedonizmu razlog vječitog studiranja i jesu li "tradicionalna domaća pića" u biografiji pokušaji maskiranja rakije?

Osječka scena je bila čudo u periodu izmedju 99te i 2003. Partiji su se održavali svakog vikenda i posjećenost je bila suluda; club Oxygene je radio manje partije, dok je Vega imala nešto veću posjećenost, u Barutani su znali biti vrhunski partiji kao i u Bizovačkim toplicama poznati Recycled Pools partiji. 500 do 1000 rejvera je bila normalna stvar. Iz sadašnje perspektive gledano, ekipe koje su organizirale partije su doista radile to s jednim posebnim entuzijazmom i strašću, tu prvenstveno mislim na Sly-ja, Lokija, Mlinku. Vjerojatno sam malo subjektivan kad ovo govorim, ali dao bih ruku u vatru da nismo zaostajali za Zagrebom i Beogradom.

Hehe, vrlo moguće, zapravo da budem iskren, oduvijek sam bio kampanjac, pa bih ipak to naveo kao razlog vječnog studiranja, iako, stvari su se bitno promjenile od trenutka kada smo sastavljali tu biografiju, od studenta sam postao šljaker, kako i priliči čovjeku u mojim godinama :) Na što bi drugo Slavonac mislio nego na rakiju, svejedno od čega je pravljena, ako baš inzistirate izdvojio bih viljamovku :)




3. Kako se tvoj zvuk mijenjao od početaka do danas i koji žanr elektroničke glazbe te prvenstvenu upecao?

– Promjene su zapravo bile jedina konstanta, inicijalno sam se zakačio na techno i progressive zvuk, s vremenom sam sve više grebao ispod površine te su se tako i ukusi mijenjali. U tenutku kada samo počeo DJ-at sam bio skloniji izlomljenim ritmovima.

Kontrapunkt festival i klupske večeri su bile u svom peak-u te smo često potezali iz Osijeka u Zagreb jer kući nismo imali gdje čuti ništa slično. Nakon toga dolazi era breakbeat-a i drum’n’bass-a. Kolega Safety Breaks i ja organiziramo prve DNB partije u Osijeku; prvo serijal partija “Glechudesa”, a nakon toga i “Big Mama Session”. Danas sam ipak povratnik korjenju i uglavnom puštam house i techno. Vidjet ćemo što će budučnost donijeti :)




4. Smatraš li da te klasična glazbena naobrazba čini i boljim elektroničarom? Koje instrumente sviraš i da biraš svoju apsolutno skroz na skroz najdražu pjesmu u čitavom životu koja bi ona bila?

– Ne nužno, zasigurno da je poznavanje glazbene teorije pomoglo da naučim brže shvaćati odredjene stvari u elektronici, al se ne bih usudio reći da me to što znam čitati note čini boljim elektroničarom. Od instrumenata sviram gitaru koja je bila moj prvi izbor, a nabadam nešto i na klaviru.

Uh, teško pitanje, ne znam kako izdvojiti samo jednu, nebi htio naljutiti nekoga od svojih heroja :)




5. Kako je nastao BIg Mama Session i koja mu je centralna misija?

Big Mama Session je nastao na inicijativu jednog našeg prijatelja koji je ujedno i vlasnik kluba u kojem smo radili, prvobitno je zamišljena kao svojevrsno ujedinjenje osječke scene i doslovno svima koji su u tom trenutku nešto radili su vrata bila otvorena. Znalo nas je po 10 vrtit kroz noć bez obzira na žanrovske preferencije. Centralna misija je zapravo bila da zabavimo sebe, a onda i druge, jednostavno se moralo nešto poduzeti jer je ponuda noćnog života bila kriminalna.


6. Po čemu je #CASA drugačija i voliš li hashtagove (;))?

CASA je ništa drugo nego realizacija naših vizija kako bi jedna klupska večer trebala izgledati, koliko je drugačija je teško pričati. Trudimo se zadržati tu neku obiteljsku atmosferu na našim partijima. Fokusirani smo uglavnom na promociju domaće i regionalne scene, gradimo mostove i razvijamo čvrste prijateljske odnose pa i ne čudi što nam se gosti uvijek rado vračaju.




7. Što te to privlači u funku i soulu i kao to da se oni tako dobro ljube s elektronikom?

– Groove, it all about groove :)


8. Koji su planovi za ovo proljeće i gdje ćemo te sve slušati?

– Red, rad i disciplina :) Nadolazeći su Dobar House u Mastersu i Lent Festival u Mariboru na rasporedu su za lipanj, Otok Mljet imam zakazano u srpnju, dok u kolovozu idem na Fresh Wave Festival. Siguran sam da će biti još toga i silno se veselim tome što predstoji.


9. Da novac i vrijeme ne predstavljaju nikakvu prepreku što bi učinio kao svoj najveći pothvat?

– Vjerojatno bi spakirao torbu i krenuo na put bez odredišta…


10. Wild Card pitanje: Je li ti brada stvarno tako intenzivno riđa i uživo?

– Brada je intenzivno narančasta tek kad preraste 6mm, kosa također kad je malo duža, ne kužim u čemu je fora, ali da, riđi sam :)

(New) Power Vibe priča iz usta organizatora Dejana Hitija


To je ono gdje smo sada. No kako je ovo sada postalo baš to koje jest, zna upravo idejni tata i organizator iz sjene – gospodin Dejan Hiti. Dejan je bio dovoljno ljubazan da počaska s nama telefonski putem premrežene telekomunikacijske mreže sa susjednom nam Slovenijom. Pa u sjećanju na početke, onoga što je sada već plesna institucija koja je širila novi zvuk Balkanom, prisjeća se 90-ih kada ga je put odveo na sjeverno američki kontinent gdje se po prvi puta kao mladi DJ direktno susreo sa zvukom Carla Coxa, Jeff Millsa i Davida Moralesa, imenima koje Hrvatska i Slovenija još nisu imale prilike slušati i upiti na svojim podijima.



Povratak u domovinu ostavio je novi zvuk u uhu i novi okus mogućnosti i 1997. nastaje ime programa koji će kroz godine postati jedan od najpoznatijih regionalnih plesnjaka – Power Vibe. Od stvaranja ideje i imena do prvog partija ikada protekla je godina dana i 1998. zvučnici se prvi puta pale za Power Vibe u poznatoj diskoteci Skala s kapacitetom prihvata 2000 ljudi na svoj obilni floor. Umek upravo ove godine postaje i prvi rezident programa, dok velika lica regionalne scene, poput Frajmana s tadašnjom rezidencijom hrvatskog Aquariusa i Kanzyania koji je s Umekom držao rezidenciju Ambasade Gavioli, postaju standardni dio partyja.





Ljeto '98. označilo je ujedno i prvi puta da je Power Vibe zakoračio u porečki International klub koji je živio pod geslom – najbolji klub u Hrvatskoj. Ova prva porečka diskoteka pleše još od 1962., a danas je nazivaš Byblosom. Novo ime no ista energija koja je nekada privlačila lokalni i regionalni rasplesani puk, sada to čini na europskom nivou, postajući kroz desetljeća jedna od centralnih osovina europskog noćnog života. U doba kad je Power Vibe sjeo u Byblos sa sobom je ujedno donio i inovaciju, novi zvuk, još slabo poznat domaćim podijima – house. Prve house partyje današnjeg Byblosa kao rezident preuzima Paolo Barbato, a za pult staju i imena poput Dave Manalija, Alexa Natalea, Joe Montane, Crazy Lemona, te se niska istinskih osovina talijanske elektroničke scene koja se redovno pojavljivala u Ambasadi Gavioli sada premješta i na porečki podij.





Dejan napominje kako Power Vibe nikada nije bio monetarna muzara, već je kao cilj imao dovesti nešto novo, proširiti kvalitetnu glazbu te su za cilj postavili stvarati partije u svim novim klubovima koji su se otvarali po Hrvatskoj i Sloveniji kako bi postavili standard i širili elektroničku kulturu onakvom kakva ona treba biti. Cilj nije zasipavati plesače kultom ličnosti i hiperaktivnim nizanjem partyja, cilj nije novac niti ekskluzivno sveprisutno VIP-aštvo, već povratak na esenciju razloga dolaska na party – da se jednostavno zabaviš i uživaš u glazbi koju voliš s onima koji je vole toliko da su joj posvetili svoje dane i noći. Tako Dejan napominje: "Ako nema ljubavi nema od toga ništa, bezveze je razmišljati o materijalnom. 90-ih je bio pravi underground, ljudi bi se pažljivo uredili za party jer je bio važan i plesali čitave noći. Danas se ovaj smisao više iskomercijalizirao."



2000. je pala kolektivna odluka odmora od Power Vibe-a no 2016. je nakon duge stanke označila povratak s novom energijom u jedrima i tako Power Vibe dobiva prikladno i prefix "New" za jednu novu priču iskovanu na starim idejama i temeljima. Pa novo poglavlje počinje upravo ovdje u Byblosu s prva dva povratnička partija 9. i 16. srpnja 2016. Iako je norma danas veliki razvikani festival s PR mašinerijom koja ga gura u svijest plesača, New Power Vibe i dalje želi nositi melodični, underground i klupski smjer kretanja, a u 2019. se žanrovski širi kako bi obuhvatio i techno, i house, i tech house, kao jedna multifunkcionalna savršeno zajedno sjedajuća ljetna vibracija. New Power i dalje vjeruje da lokalna i regionalna scena im izuzetno puno kvalitetnih ljudi, onih koji su već svoje priče napisali te mladih ljudi koji rade velike stvari i koje je vrijedno podupirati i dati im priliku da se njihova osobna estetika čuje, pa se namjeravaju držati ove niše.



A budućnost? Budućnost se čini puna nove energije i ideja, no šuška se da bi negdje niz vremensku crtu New Power Vibe mogao protegnuti krake od jednonoćnih partija na nešto nalik dužoj festivalskoj organizaciji i da bi u 2019. uz domaća imena mogao smjestiti i pokojeg iz samog svjetskog vrha. No, više o tome kako će godina odmicati.

Pa hvala Dejanu na iscrpnom razgovoru i New Poweru što se vratio u Poreč, a na prvi dan ljeta plešeš uz Petra Dundova. Uživajte u ljetu dragi naši, mnogo je toga za vidjeti, čuti i proživjeti.

Pozitivan Ritam sprema 3 floora i Pozitivan Dan u Tunelima ispod Rijeke


Pozitivan Ritam ekipa je ljudi koja već više od deset godina organizira i realizira razne programe na alternativnoj glazbenoj sceni, sa punk etikom i profesionalnim pristupom. Okupljeni prvo oko Seasplash festivala, danas djelatnosti Pozitivnog Ritma zaokružuju sve ono što bi nekome moglo pasti na pamet kada promišlja o domaćoj alternativnoj glazbenoj kulturi.



Osim gore spomenutih festivala, tu su klupska događanja i programi u zagrebačkom Pločniku i pulskom klubu Kotač, zatim izdavačka etiketa PDV, EduSplash – multimedijalna platforma za edukaciju i razvoj, Fort Punta Christo, SLURP! festival, nova festivalska lokacija Martinska u Šibeniku i nebrojeni mnogi drugi projekti, partnerstva i produkcije.



Seasplash festival se ove godine seli u Martinsku pored Šibenika, a od 18. do 21. srpnja tamo vas čeka opuštanje uz sunce i more te najbolje od domaćeg i međunarodnog reggaea, duba, drum and bassa, junglea, ska i punka. Kako bi dostojno lansirali sedamnaesti po redu Seasplash, pripremili smo Seasplash Passage. Večer će otvoriti Nina Davis sa afrobeatom, a zatim Low Frequency nastavljaju i uvode Seasplash prolaz u dub meditaciju. Slijedi Sandokan HI-FI sa svojom dub selekcijom, a tu moramo napomenuti i da je cijeli ovaj floor pogonjen moćnim Sandokan HI-FI soundsystemom. Prijelaz u dubstep osigurava MMMeniga, jedan od glavnih i odgovornih pozitivno-ritmaša, a u slobodno vrijeme kolekcionar vinila sa kvalitetnim zvukovima. Žestoko zatvaranje i ples za pamćenje priuštit će nam Filip Motovunski, najbolji regionalni drum & bass umjetnik.



Dimensions festival je jedan od najcjenjenijih festivala elektroničke glazbe u Europi i ove godine se po posljednji put održava u Puli od 29. kolovoza do 02. rujna. Lansiranje Dimensionsa u Rijeci održava se u tzv. Dimensions Tunnelu sa najagilnijim domaćim techno i house DJima, cijenjenim gostom iz Zagreba i mladom nadom iz Pule. Powertape, program Pozitivnog Ritma namijenjen aktivaciji mladih, između ostalih izrodio je Gaiu – mladu DJicu iz Pule koja ima čast započeti lansiranje. Nakon nje slijedi Fisherman's Friend, mladi riječki producent sa odličnim lo-fi trakama. Zatim nastupaju Roland b2b one n, organizatori RNDM večeri, suorganizatori VHS programa i ljubitelji dobre i kvalitetne house glazbe. Kao svojevrsni vrhunac večeri iz Zagreba stiže Labud, član ekstrakt kolektiva sa profinjenim zvukom i samo dobrim izborom. Večer će zatvoriti domaći Marin Brx b2b Bellen, ove sezone nešto žešći vozači putevima riječke alternativne elektronike.



Posljednje izdanje Outlooka (najvećeg europskog festivala bass glazbe i soundsystem kulture) na tvrđavi Punta Christo, koje će se održati od 04. do 09. rujna, ostat će sigurno dugo u sjećanju. U Rijeci Outlook lansiramo u Outlook Caveu ilitiga pećini pod palicom Basshaus družine. Večer otvara Kasja, mlada Puležanka sa riječkom adresom. Nastavlja Bexx – riječki dizajner i glazbeni entuzijast koji u zadnje vrijeme istražuje inteligentnu bass elektroniku. Zatim se na stage penje Zolium, krčko-riječki producent sa uvrnutim trakama. Slijedi Fryer, stari riječki lisac sa glazbenom karijerom koja traje više od 20 godina i finom UK garage selekcijom. Svoje viđenje Outlooka nakon Fryera ponudit će Mecena, prekaljeni riječki promotor i organizator koji je pred tri godine počeo pretakati svoju strast za dubokim basevima na DJ pult, pokretač Basshaus programa i osvježenje na riječkoj elektroničkoj sceni. Stage zatvara naša gošća iz Zagreba – Ynez, glazbena novinarka sa eklektičnim izborom glazbe prožete bassom.



Sve ovo počinje u srijedu 19. lipnja u 22 sata i traje do 07 ujutro, a četvrtak je naravno neradni dan. Ulaznice po cijeni od 35 kuna možete kupiti u pretprodaji na svim Entrio prodajnim mjestima. Na ulazu cijena će biti 45 kuna prije ponoći i 55 kuna nakon ponoći. Kupnjom svake ulaznice osim što podržavate scenu ulazite u nagradnu igru u kojoj možete osvojiti besplatan ulaz na Seasplash, Outlook ili Dimensions jer za svaki festival dijelimo po dvije karte, a izvlačenje sretnih brojeva bit će u 05.30 ujutro na samome događaju. Osim toga na Pozitivnom danu će se moći kupiti povoljnije ulaznice za sva tri festivala koje organizira Pozitivan Ritam kao i za koncerte otvorenja!

Seasplash Passage (powered by Sandokan HI-FI soundsystem)

Filip Motovunski
MMMeniga
Sandokan HI-FI
Low Frequency
Nina Davis

Dimensions Tunnel (hosted by Tunel)

Labud
Roland b2b one n
Bellen b2b Brx
Fisherman's Friend
Gaia

Outlook Cave (hosted by Basshaus)

Ynez
Fryer
Zolium
Mecena
Bexx
Kasja



INFO:
Datum: 19.06.2019.
Dan: Srijeda
Otvaranje vrata: 22.00 h
Ulaz: pretprodaja 35 kuna, na vratima 45 kuna prije ponoći i 55 kuna nakon ponoći
Lokacija: Tuneli ispod Rijeke, Grivica 11 https://bit.ly/2I2uU6R

Osijek pleše na Svjetski dan glazbe kod Vodenih vrata u Tvrđi

S početkom u 18h za pult će 4 DJ-a lokalne scene koji će vrtiti sve do ponoći uz besplatan ulaz. Tako ćete plesati na glazbu slijedećih izvođača.



NOLDAR aka NOISE EXPLICIT (Osijek)
Noldar aka Noise Explicit, DJingom se bavi deset plus godina, a 4 godine produciranjem . Izdanja ima na etiketama poput Reload Records, Zion, High Contrast i Platform 7seven. Nastupao je u više osječkih i lokalnih klubova i Baranja Sound fest festivalu. Prije dvije godine poceo sa organizacijom IFI Party-ja, a ove godine pokrenio novi projekt pod nazivom VIBE, vodi i radijsku emisiju preko američkog online radija The Session Worldwide. Gostovao je jos u par radijskih emisija od kojih izdvaja gostovanje na spanjolskom Bubbles Club Radio.



VERDUM (Osijek)
Dugogodišnji zaljubljenik u elektroničku glazbu, posebno Detroit house i techno zvukove, te newcomer na osječkoj DJ sceni. Ubrzo se okreće prema  dubljem i repetativnom techno zvuku, samostalno i postepeno oštri i širi znanje o DJ-anju i produkciji, te sudjeluje u organizaciji i širenju ove scene. Iza sebe ima već nekoliko nastupa po Osijeku, Đakovu, Belom Manastiru…

JUNIOR G (Osijek)
Osječki newcomer istančanog i širokoopsežnog ukusa, vrlo rano otkriva svoju ljubav prema elektroničkim zvucima. Odrastajući uz brata koji je DJ i producent, strast za miksanjem je prirodno buknula i sa samo 13 godina, Junior G počinje svoj glazbeni put. U početku stilski orijentiran oko energičnog starijeg housea, no s vremenom se ipak pronašao u techno ritmovima. Nastupao je na partijima poput Naša Stvar, Vibe, G-Force, te na brojnim privatnim partijima i afterima po Osijeku i okolici, a u međuvremenu je postao i promotor Sixth Sense programa, te je s bratom započeo spomenuti G-Force program. Osim miksanja, Junior G i brat Indy Slide intenzivno rade i na zajedničkom, hardverski orijentiranom live act-u pod imenom Legabyte.



JAN DARK (Osijek)
Jan Dark je dugogodišnji entuzijast svega vezanog za elektronički "mjuz", kako same glazbe, tako i vinyla, miksanja i sve DJ, razglasne i rasvjetne opreme kojom je zainteresiran od vrlo mladih dana. Organizirao je i opremio nebrojene male i privatne partije sa uglavnom lokalnim DJ-ima, od kojih su prvi bili još u kasnim 90-ima. Također je i svirao na mnogim sličnim partijima, kao i u legendarnim osječkim klubovima Vega, Oxygene, Tufna, West i drugima u gradu i okolici. Njegov stil je raznolik, funky i vrlo plesan.

Zahvaljujemo se Indy Slideu koji je imao volje i strpljenja surađivati na projektu.