Skip to main content

21 fotografija – vremeplov osječke party scene od 2010. do 2019.

Prošle nedjelje smo se fokusirali na osječku underground scenu objavivši pritom 19 fotografija kroz vremeplov od 2004. do 2009.



U ovom drugom dijelu uzeli smo fotografije u razdoblju od 2010. do 2019., a sve se to održavalo na lokacijama Bastion, Tvrđa, Esseker centar, Barka, Epic, streljana Pampas.

26.02.2010. – Marusha / Bastion (Osijek)





09.-11.07.2010. – Urban Fest Osijek / Tvrđa (Osijek)





21.-25.07.2010. – Summer Adventure Festival / (Osijek)





24.09.2010. – Tomcraft / Bastion (Osijek)





07.10.2010. – David Morales / Esseker Centar (Osijek)





17.02.2012. – Marco Bailey / Bastion (Osijek)





21.04.2012. – Spiller / Barka (Osijek)




     
05.12.2015. – Klubska Scena Takeover Osijek / Epic

(Milex, Ervin Mandari, Indy Slide, Drogba, Articledisco, Hudi & Lukaku, Yakka…)







23.03.2019. – Antigone, Insolate / Streljana Pampas (Osijek)



TEMA DANA: DGTL će biti prvi 100% održivi festival elektroničke glazbe


Program održivosti DGTL provodi se od 2013. godine, a njegov je cilj stvoriti potpuno kružni ili održivi festival u smislu energije, vode i sanitarnih uvjeta, hrane, otpada i transporta.



U suradnji sa International Green Deal na konferenciji Green Events and Innovations (GEI) u Londonu, u utorak, 3. ožujka, održava se posebni panel fokusiran na festival.



Na konferenciji će se naći govornici iz skupine The Membranes – John Robb, Live Nation, Extinction Rebellion, AEG Europe, Mojo Concerts, CAA i mnogi drugi. Ulaznice za GEI možete kupiti ovdje, a za DGTL ovdje.



U suradnji sa Gradom Amsterdamom i Vladom, ovogodišnji će DGTL Amsterdam, koji se održava 11. i 12. travnja, u potpunosti napajati obnovljivi izvori energije. Manifestacija će također implementirati potpuno kružni sanitarni sustav.



Festival uvodi u potpunosti veganski menu, a biodizel će koristiti za gorivo svih strojeva koji se koriste prije i nakon događaja. Posebne ponude putovanja vlakom do festivala žele odvratiti obožavatelje od letenja.

Umjetnici koji vrte na ovogodišnjem DGTL Amsterdamu uključuju Bonobo, Octave One, Nina Kraviz, Black Madonna, Theo Parrish, Honey Dijon



SURADNJA S GRADOM AMSTERDAM

Festival se lako može sažeti kao privremena minijaturna verzija zajednice. Ljudi rade i konzumiraju, kreću se, jedu i spavaju. Kao i u zajednici, postoje razne vrste tokova poput novca, energije, hrane, razmjene znanja, vode i kreativnosti. Iz tog razloga, DGTL svoj festivalski teren vidi kao živi laboratorij za kružne inovacije u četvrtima i gradovima.

Ulazeći u partnerstva sa između ostalog, Gradom Amsterdamom i središnjom Vladom, festival preuzima urbane izazove na teme poput energetske tranzicije i novog održivijeg oblika sanitarne zaštite.



ENERGETSKI NEUTRALAN

U pogledu energije, cilj je u ovoj godini jednostavan: tijekom festivala potrošnja energije se mora u potpunosti poticati iz obnovljivih izvora – od sunca, vjetra ili drugih neiscrpnih izvora.

Grad Amsterdam je uložio u priredbene prostore na Docklandu NDSM-a; na primjer, izgradnja dodatnih energetskih kutija povećala je pristup glavnoj elektroenergetskoj mreži.



To znači da svi energetski zahtjevni dijelovi festivala – poput barova, rasvjete i igrališta – mogu jednostavno koristiti utičnice na Docklandu za njihovo napajanje. Energetski sustav DGTL-a bit će potpuno energetski neutralan.



SANITARNI SUSTAV

DGTL je pokrenuo i pilot projekt zajedno sa Gradom Amsterdamom, istraživačima, dobavljačima toaleta i prerađivačima kako bi na ovom događaju ostvarili kružni sanitarni sustav. Urin se pretvara u (sivu) vodu, a izmet se prerađuje u kompost. DGTL se nada da ovaj pilot nudi nacrt iz kojeg četvrti, gradovi, glazba i industrija događanja mogu naučiti.


Photo: Tim Buiting

HRANA ZA VEGANE

Nakon uvođenja suda za hranu bez mesa u 2016. godini, DGTL posljednjih godina koristi kompost kao ekološki pogodan načinu zbrinjavanja organskog otpada.

To uključuje biorazgradive jednokratne materijale i pretvara hranu i ambalažni otpad u kompost koji bi zatim mogli koristiti urbani poljoprivrednici.

Ove godine DGTL ide korak dalje nudeći potpuno biljni (veganski) menu sastavljen od odabrane skupine kuhara.



MOBILNOST

Druga važna prednost je smanjenje emisija stakleničkih plinova kao rezultat pokreta mobilnosti. Daleko najveći dio emisije stakleničkih plinova DGTL-a uzrokovan je putovanjima posjetitelja. Letovi umjetnika, prijevoz dobavljača i upotreba strojeva tijekom procesa stvaranja i demontaže festivala također stvaraju emisije izgaranjem fosilnih goriva.


Photo: Tim Buiting

DGTL pomno promatra načine kako mobilnost (posjetitelji, dobavljači, umjetnici) učiniti što učinkovitijom i održivijom. Što se tiče goriva koja se koristi za strojeve korištene tijekom postavljanja i kvara događaja, DGTL će se ove godine u potpunosti prebaciti s dizela na biodizel.

Time festival smanjuje emisiju CO2 na tom području za 89%

Ove godine se DGTL usredotočuje i na to da putovanja vlakom učine atraktivnim kako za domaće tako i za međunarodne posjetitelje. Festival nudi posebne ponude za karte, promovirajući nacionalni i međunarodni prijevoz vlakom prilikom kupnje karte za DGTL Amsterdam. C ilj DGTL-a je da što više posjetitelja usmjeri na putovanje vlakom umjesto avionom.

Desetosatni ASOT 950 odveo 35 tisuća trance duša u drugu galaksiju


A State of Trance 950 se održao prošle subote 15. veljače, a sudeći prema reakcijama medija i informacijama koje dolaze od samih trance fanova čini se da je ovo bio jedan od najisčekivanijih događaja godine za ovu kulturu.



U Utrechu je plesalo 35 tisuća ljubitelja trance glazbe, a dio njih dobro se zagrijao i u petak na warm up partyu za kojeg je bio zadužen domaćin ASOT-a Armin van Buuren.





ASOT 950 okupio je brojne izvođače na pet pozornica Mainstage, Progressive, Psy, Road to 1000 and Who’s Afraid of 138?!, te je ujedno poslužio kao odlična uvertira za iduću veliku proslavu ASOT 1000.



Armin je bio glavni izvođač ASOTa 950 nastupivši sa tri različita seta. Još su nastupali Aly & Fila, Markus Schulz, Ilan Bluestone, Giuseppe Ottaviani, Jorn van Deynhoven, Solarstone, Ace Ventura, Alexander Popov, Estiva.

Objavljen je i devetosatni livestream kojeg možete pogledati u nastavku. Ako ste kojim slučajem bili na ovom događaju pošaljite nam svoje foto/video zapise koje ćemo i objaviti – [email protected]

Hacienda ušla među 100 povijesno značajnih lokacija u Engleskoj


Mančesterska institucija Hacienda igrala je važnu ulogu u kreiranju povijesti te je zbog toga proglašena jednim od najvažnijih povijesnih lokaliteta u Velikoj Britaniji, uprkos činjenici da skladište u kojem je nekoć bio ovaj klub više ne postoji.

Photo Peter Walsh


Priznanje je stiglo iz institucije "Historic England" (javni odjel britanske vlade pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture) koje je svrstalo Haciendu među 100 povijesno značajnih lokacija u Engleskoj jer se smatra kao mjesto rođenja punka i acid housea.

Photo Peter Walsh


Hacienda je prvi put otvorena 1982. godine, a vrhunac je bio u Madchesteru i danima ravea (Madchester je bio centar glazbene i kulturne scene Manchestera u kasnim 80-tima). Veliku Britaniju je tada oblio val nove glazbene revolucije kada se acid house uspeo u središte mladenačke kulture.

Photo Peter Walsh


Klub je uvelike zaslužan za razvoj UK acid i rave scene, a samim time i svjetske elektroničke scene. Mladi Laurent Garnier u Haciendu stiže 1987. odakle kreće njegov uspon ka vrhu kojeg opisuje i u knjizi "Electrochoc".



Prošetajte legendarnim mančesterskim klubom

U to vrijeme klub čiji su vlasnici bili članovi benda New Order i izdavačke kuće Factory Records, bio je glavni katalizator prepoznatljivog glazbenog etosa u gradu koji se zvao "Drugo ljeto ljubavi".



Hacienda je zatvorena 1997. godine uslijed financijskih problema, tijekom teškog razdoblja kroz koje su prolazili mnogi gradski glazbeni prostori. Lokacija na kojoj se nalazio klub, pretvorena je u stambeni blok, što su bili sami početci gentrifikacije koja je dva desetljeća nakon ugasila mnoge klubove diljem Europe.



Dokumentarac o razvoju rave kulture u Velikoj Britaniji

U tijeku je snimanje filma o Haciendi, a nedavno je fotograf Peter Walsh objavio pozamašnu kolekciju fotografija nastalih u najboljim danima Haciende.

Cercle sprema svoj drugi festival u Muzeju francuskog zrakoplovstva


Od 2016. Cercle stvara jedinstveno iskustvo kako glazbenicima, tako i publici. Do sada smo ih mogli pratiti sa brojnih značajnih lokacija diljem svijeta, pa čak i u Hrvatskoj, a prošle godine su se okušali i u organizaciji festivala.



Iako taj prvi festival nije prošao baš najbolje na brend se svalila gomila kritika fanova i izvođača jer čini se da ni sami organizatori nisu znali (tko pije, a tko plaća) da će se dogoditi festival ovakvih proporcija i posjećenosti što je izazvalo apsolutni kaos.



Cercle je ipak iz cijele priče izvukao pouke i ove godine puno spremniji najavljuju drugo izdanje festivala koje će se održati u Muzeju francuskog zrakoplovstva 30. i 31. svibnja na 3 pozornice – A380, Ariane 5 Rocket i Concorde. Osnovan je 1919. godine i smatra se pionirskim muzejom u zrakoplovnoj i svemirskoj industriji. Svoje nastupe su potvrdili Amelie Lens, ARTBAT, Black Coffee, Charlotte de Witte, Acid Arab, Maceo Plex, Pan-Pot i mnogi drugi.


Photo credit: Jon Hicks

Cercle platforma se do sada održavala na brojnim upečatljivim lokacijama od kojih izdvajamo Pan-Pot (muzej francuskog zrakoplovstva), Kölsch i Nina Kraviz (Eiffelov toranj), Solomun (Théâtre Antique d’Orange – antički amfiteatar), Tale of Us (pariški aerodrom), Carl Cox (renesansni dvorac Château de Chambord iz 16. stoljeća), Stephan Bodzin (planinski vrh Schilthorn Piz Gloria), Fatboy Slim (platforma i360 iznad Brightona), Black Coffee (najstarija pariška plesna dvorana).



Peggy Gou (muzej iz doba Napoleona), Mind Against (Centro Ceremonial Otomi u Meksiku), DJ BOg (rumunjska Ambasada u Parizu), Boris Brejcha (Château de Fontainebleau), The Martinez Brothers (57. kat Rooftop Bara u Singapuru), Hot Since 82 (utvrda Revelin u Dubrovniku), Amelie Lens (pokraj 9 srebrnih kugla Atomiuma)… a prvi Hrvat koji je nastupio na nekom Cercle događaju bio je Le Chocolat Noir zavrtivši u Lautu (Barcelona). Ulaznice će se moći kupiti na webu ovdje.