Skip to main content

Festival u Japanu u 400 godina starom podzemnom kamenolomu


Festival Ensō će se 10. i 11. travnja održati u muzeju povijesti Ōya koji je inače 400 godina stari – bivši podzemni kamenolom sa brojnim špiljama. Muzej se danas koristi i kao kulturno središte u Utsunomiya, Tochigi.

Ugostit će pritom brojne japanske i međunarodne eksperimentalne elektroničeke glazbenike Rabih Beaini, Lemna, Renick Bell, Tobias., Ena, YPY, Yuji Kondo i Katsunori Sawa koji nastupaju na "The Underground" pozornici.



Druga pozornica je u jednoj od špilja imena "The Cave Listening", a tu će setove zavrtiti Chloé Juliette, Akey, AKIRAM EN i 7e. Ime festivala, inače dolazi po budizmu – Ensō je krug koji se ucrtava rukom u jednom ili dva neometana poteza četkicama kako bi se izrazio trenutak kada je um slobodan pustiti tijelo da stvara.

Presjek kroz najbolje sintesajzere sa sajma NAMM 2020


Od 16. do 19. siječnja Anaheim u američkoj Kaliforniji bio je domaćin ogromnom sajmu NAMM 2020. Smatra se jednim od najvažnijih globalnih križišta glazbene, zvučne i zabavne industrije, sa više od 115 tisuća posjetitelja iz 130 zemalja.



Tema ovaj put su najbolji synthovi predstavljeni na NAMM-u, a u nastavku ćete vidjeti presjek kroz njih desetak koje izdvaja autor sa gornje fotografije.

Istraživanje: Veća je vjerojatnost da će ljudi prvi put drogu probati tijekom ljeta


Uz to, otkriveno je da 30% marihuane, 30% ecstasya (MDMA ili Molly) i 28% upotrebe kokaina počinje u ljetnim mjesecima.



"Konzumenti koji po prvi put uzimaju droge vjerojatno nisu upoznati sa njenim efektima, tako da je važno razumjeti kada ljudi dolaze do takvih stanja", kaže viši istražitelj studije Joseph J. Palamar, MPH, doktor znanosti, izvanredni profesor u odjelu za zdravlje stanovništva na Medicinskom fakultetu NYU-a.

U 2017. godini, prema američkoj upravi za zlouporabu supstanci i mentalno zdravlje, više od 3 milijuna ljudi u Sjedinjenim Američkim Državama prvi je put probalo LSD, marihuanu, kokain ili ecstasy.



Studija je objavljena putem interneta 23. srpnja u časopisu General General Medicine, koristivši podatke prikupljene iz Nacionalnog istraživanja o upotrebi i droga između 2011. i 2017. u kojem je sudjelovalo oko 394.415 osoba starijih od 12 godina. Sudionici su anketirani o njihovoj uporabi različitih droga putem računalno potpomognutog intervjua. Od novih je korisnika zatraženo da se prisjete mjeseca i godine kada su započeli upotrebu.

Znanstvenici sugeriraju da bi rezultati dijelom mogli objasniti ovo istraživanje na način da ljudi ljeto koriste uglavnom za opuštanje i odmor, kao i sve veću popularnost aktivnosti na otvorenom, poput glazbenih festivala, na kojima je rekreativna upotreba droga uobičajena.



"Roditelji i odgajatelji koji brinu o svojoj djeci trebaju ih tijekom cijele godine educirati o potencijalnim rizicima povezanima s upotrebom droga, ali čini se da je poseban naglasak potreban prije ili tijekom ljetnih mjeseci kada se postotak inicijacije povećava", kaže Palamar, koja je također istraživačica u Centru za uporabu droga i HIV / HCV na NYU College of Global Public Health.

Palamar preporučuje da se potencijalni korisnici educiraju o drogama koje će koristiti i njihovim nuspojavama. Dalje preporučuje, na temelju prethodnih istraživanja, da se pokušavaju kretati u društvu pouzdanih prijatelja prilikom prvog uzimanja droga, piju dovoljno tekućine i uzimaju dovoljno odmora da se izbjegne dehidracija, iscrpljenost ili ozbiljniji ishodi poput toplotnog udara.

Hipertenzija – Techno iz drugačijeg kuta


Zvuk koji prevladava je beskompromisan techno sa talentima i budućim generacijama europskog techno vala.



Gost druge Hipertenzije bit će berlinski live act Janice, a program će se održati unutar povijesnih zidina osječke tvrđave Bastion 8. veljače, koja je ujedno i utočište ljubitelja Trauma. Janice je live act i label koji se vrlo brzo uzdigao na europskoj techno sceni zahvaljujući fantastičnim, rasprodanim vinyl izdanjima te energičnim live setovima, prožetim zvukovima analognih mašina.



Osim rezidenta Volstera i Sub Effecta, programu će se pridružiti i stari osječki DJ Vlad sa trenutnim prebivalištem u Dublinu, a za potpuni audio i vizualni doživljaj, kao i do sada, biti će zadužen Koscak Audio.

Teo Harouda slavi dva desetljeća rada i sprema veliku turneju


Turneja kreće iz Slavonskog Broda allnighterom, a završava na isti način u njegovom matičnom klubu Depo. Detalje turneje i ostale gradove u kojima će s njim zasvirati i lokalne snage objavit ćemo uskoro.

Uoči dva desetljeća rada Teo je na Resident Advisoru objavio svoj mjesečni Top 10 Chart za siječanj kojeg možete poslušati u nastavku.



Teo Harouda je na prve partyje zavirio u dvorcu podno Sljemena, a zvuci Daft Punka, Prodigyja, Hardfloora i Kraftwerka utisnuli su neizbrisiv trag u glazbeno obrazovanje. Nedugo nakon što je aktivno stupio u crvotočinu domaće elektronike, upadaju nastupi na Observationu i Orbital Projectu da bi uslijedile rezidencije u Gjuri II, Bestu i riječkom Fun Academyju, te bine večeri kao što su Astralis, Mozaik, Techno Club, Direct Drive, Virginity, Energy Fest…



Kako su dvije glave uvijek bolje od jedne s kolegom i prijateljem Zokyjem nastaje genijalni Rave'n'Roll program, a uskoro u ruke preuzima i zagrebačku meku koja jest Depo klub. Prije nešto više od dvije godine pokrenuo je etiketu Dokument Records kojoj je zadatak plasirati kvalitetne techno zvukove.

01. Blawan – Many Many Pings



02. Developer – Western Ways



03. Insolate – Order is Chaos



04. Sugar & Anetha – Candy from Strangers



05. Dax J – The Wonk



06. Paul Mac – From Below



07. V.A. – Tribology Takeover




08. Ellen Allien – Alientronic Rmxs 2




09. Shlomo – Mercurial Remixes; Tome 1




10. SNTS – Empire of Loss

Humanitarna večer elektroničke glazbe u klubu Uljanik


Sav prihod od ulaznica i donacija namijenjen je za troškove i pomoć obitelji tragično preminulog prijatelja Jasmina Hlemića. Za dobru atmosferu pobrinut će se svima poznati pulski DJ-i Jan Plexy, Teddy-Lee, Krekman, Leo, Peacefor, Mr.M, Dega i Damian.



Organizatori pozivaju sve građane, prijatelje, i ljubitelje elektroničke glazbe da se pridruže i budu dio ove humanitarne akcije koja je započela sa prikupljanjem donacija preko udruge Stari Grad.

Posjetitelji će za simboličnu donaciju od 20 kuna moći uživati u zvukovima elektroničke glazbe od 22h pa sve do jutarnjih sati. U realizaciji ove akcije pomažu fotokopirnica Printim, klub Uljanik i svi DJ-i.