Skip to main content

Sarajevski producent Forniva ima novi EP u provjerenoj kombinaciji

Forniva je producent i DJ poznat po svojem specifičnom zvuku koji je mješavina deep, tech i melodičnih elemenata glazbenog sustava. Imamo ga priliku slušati na našoj proslavi 18 godina Klubske scene – More Than Clubbinga  a prije toga upoznajmo se sa njegovim novim izdanjem koje plovi u inozemnim vodama.

Izavačka kuća sa bazom u Tel Avivu- Asymmetric Recordings/Dip, ugostila je izdanje Circkus EP-a čiji su tvorci iskusni Britanac Sonic Union te progressive house glazbenik Eleven Sins koji je sarajevski kolega DJ-u i producentu Fornivi. Ovo im je peta zajednička suradnja stoga možemo zaključiti kako je ovo uspješan producentski trio sa kojim ne možemo promašiti.


Sonic Union



Traka po kojoj je EP nazvan 'Circus' nas vodi sa grooveom bonga u topao bass  sa sočnim perkusijama i razuzdanim efektima. Bezvremenski vokali polagano i periodično šapuću i idu u korak sa tenzijom trake koja raste i doseže orkestralni vrhunac. 'Embel Riva' ima bubanj nakon kojeg kreće bass sa epskim synth akordima koji razrađuju tempo pjesme.



'The Day After' ima dubok, promišljen zvuk sa laganim nazubljenim bassom koji je uokviren perkusijama te daje savršen vibe za taj dan nakon. Zadnja traka na EP-u, 'The Day Before' ide tradicionalnim putem sa razrijeđenim perkusijama i solidnim centralnim zvukom te  zagarantirano daje savšen početak vikenda.



 

Forniva se pridružuje golemom line upu za naš veliki rođendanski party povodom 18 godina postojanja, u petak 15.11. u Aquariusu gdje predstavljamo koncept More Than Clubbing. S njim su još Valentino Kanzyani, Mayell, Mate Čeko, Forniva, Lawrence Klein, IGZ, Legabyte Live te Sergej Snooze. Povoljnije ulaznice su u pretprodaji na Entrio ili lancu prodajnih mjesta.

FB Event: 18 godina Klubske scene – More Than Clubbinga
 

Koncert koji ćemo zauvijek pamtiti – The Chemical Brothers u Domu sportova

Prije otprilike 15 godina, jednog dana sa maturalca se vratila moja starija sestra i donijela novi CD koji je slušala sa svojim cool prijateljima.  Kako sam ja 5 godina mlađa, uvijek bih pratila sve što radi, pa tako i glazbu koju sluša. Naime, na CD u su bili hitovi kao npr. ‘Setting Sun’, ‘Chemical Beats’,’ Out Of Control’… Iskoristila sam vrijeme kad je sestra bila odsutna i potajno uživala plešući u svojoj tada punk-rock fazi.



Nakon godina čekanja konačno sam otišla na koncert. U sklopu svjetske turneje, The Chemical Brothers su 12. listopada pokorili zagrebački Dom sportova. Tom Rowlands i Edward Simons zajedno pune dvorane i stadione već 25 godina, i smatraju se najvažnijim autorima i izvođačima elektroničke glazbe. Po prvi puta u Zagrebu, svojim nastupom pokazali su nam zašto su na tronu već četvrt stoljeća.



Koncert su otvorili pjesmom ‘GO’ sa osmog studijskog albuma ‘Born in Echoes’ iz 2015. Nakon nekoliko minuta nastupa, kada se na projekcijskom platnu pojavio ogroman lik sa maskom i krunom na glavi, te počeo ponavljati stih “I ain’t gonna take it no more” nove pjesme MAH, na nogama je bio i dio publike na mjestu predviđenom za sjedenje. Kasnije su obradom pjesme ‘Temptation’ benda New Order savršeno napravili prijelaz u ‘Star guitar’ sa albuma ‘Come with us’ iz 2002.





 No, kada sam na platnu ugledala sliku “govorećih” naočala, uzbuđenje je bilo na vrhuncu! Ostvarila mi se dugogodišnja želja, kada sam na MTV-u gledala djevojčicu koja  zbog rendgendske slike prijeloma zgloba podlaktice, sve ljude vidi kao kosture. Spot i pjesma ‘Hey Girl, Hey Boy’ zaslužni su za moju ljubav prema elektroničkoj glazbi i oduvijek sam htjela čuti to uživo.
Psihodelični segment koncerta slijepio je ‘Escape velocity’ i ‘Electronic Battle Weapon 6’, a onda prešao na ‘Dig Your Own Hole’, naslovnu skladbu albuma prvijenca iz 1997.  



‘Under The Influence’ sa albuma ‘Surrender’ iz 1999. popraćena sa dva ogromna robota iznad pozornice izazvala je potpuno ludilo, a naglo usporenim ritmom i stihom “Don’t hold back’ usljedio je hit ‘Galvanize’ čime su kemijska “braća” dobila najveće ovacije publike.



Grammy-em nagrađenom ‘Block Rockin Beats’  završio je program, no skoro popunjena dvorana odlično raspoloženih posjetitelja navela je manchesterski duo na dodatnih 20 minuta koncerta.



Kumovi moderne elektronike u Zagreb su nam donijeli pozornicu sa svjetskim sadržajem i psihodeličnom pričom koja prenosi poruke putem posebno osmišljenih vizuala. Spektakl je mala riječ za proživljenu noć koja će se po mojem mišljenju, pamtiti zauvijek.

Uskoro izlazi novi album grupe ABOP

Materijal koji je nastajao posljednjih nekoliko godina i koji je u maniri DJ kulture više puta testiran pred publikom kako bi dobio svoj najbolji mogući oblik ugledat će svjetlo dana 30.11.2019. U izdanju uvijek vrijedne nezavisne diskografske kuće PDV pojavit će se na policama dućana u vinilnom i CD obliku, a bit će dostupno i digitalno izdanje na svim relevantnim streaming i download servisima. Na isti datum ABOP će premijerno predstaviti album △ u zagrebačkom konceptualnom prostoru Pločnik.

ABOP čine dva bubnjara Ivan Levačić (ELEVEN, Kries, Chui) i Ivan Vodopijec (Elemental), basist Erol Zejnilović (Elemental, Kries), Ivan Božanić (Pips, Chips & Videoclips) na digitalnim sintisajzerima i Bogumil Kulaga na analognim i digitalnim sintisajzerima. Kompletan album mixao je i masterirao hrvatski techno pionir Petar Dundov u Neumatik studiju.


Album cover

Osim albuma ABOP će premijerno predstaviti i nastup ELEVEN-a. Radi se o samostalnom live actu ABOP-ovog bubnjara Ivana Levačića. Njegovu produkciju karakterizira zvuk electronice, IDM-a, electra i drugih žanrova elektroničke glazbe, a prvo izdanje željno se iščekuje. Levi je ostavio već duboki trag na domaćoj glazbenoj sceni kao autor i aktivan član bendova ABOP, Chui i Kries, nekadašnji bubnjar bendova Pridjevi, Lollobrigida, Pips, Chips & Videoclips i Mayales.


Eleven

Za kraj, ABOP će DJ pult prepustiti dobrom prijatelju Jerku Abramiću Jerkushu, lokalnom indikatoru kvalitete partya. Ako je Jerko tamo, budite sigurni da je party dobar, a vjerojatno i after.



△ je najavljena 2018. s prvim spotom ABOP-a za pjesmu Right Now u režiji Katrin Novaković i uz light dizajn bendovog light dizajnera Andrije Santre (Bamwise). Animirani stop-motion spot našao je svoje mjesto na brojnim festivalima animiranog filma i festivalima glazbenih spotova, a i sam ABOP je nastupio na Berlin Music Video Awards u lipnju 2019. Nakon EP-a iz 2016. i spektakularne promocije u Tvornici Kulture, ABOP se 2017. na krilima izdanja upustio u svoje prvo europsko putovanje. Do danas su skupili desetke tisuća kilomatara na europskim cestama, nastupali su u Austriji, Italiji, Mađarskoj, Slovačkoj, Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Češkoj i Bugarskoj. U regiji je bend svirao na najvećim festivalima: EXIT Festival, Dimensions Festival, Ferragosto Jam, Terraneo Festival, ali i u brojnim klubovima gdje je atmosfera uvijek najintenzivnija. Članovi benda bit će dostupni za intervjue i razgovor s prijateljima i fanovima, a ploča i CD moći će se kupiti po povoljnijim cijenama. No, prije toga obavezno dođite na release party 30. studenog u Pločnik.



FB Event: ABOP △ Release Party at Pločnik

Matroda proglašen 76. najboljim producentom na svijetu


Nastupi, druženja i podrška onome što radi najvećih svjetskih glazbenih faca poput Dipla, Idrisa Elbe, Calvina Harrisa, DJ Snake-a i brojnih drugih, te više od 50 milijuna slušanja na online platformama, samo su odraz njegove kvalitete koja je rezultirala turnejama i nastupima po cijelom svijetu, i tituli 76. najboljeg producenta na svijetu prema poznatoj ljestvici 1001 Tracklist.



U svijetu ljubitelja elektroničke dance glazbe,rijetki su oni koji još nisu čuli za Matiju Rodića, umjetničkog imena Matroda. Ovaj dečko kojeg ste prije mogli često susresti na zagrebačkim ulicama i za DJ pultom zagrebačkih klubova, iste je zamijenio onima u L.A. – ju, gdje se preselio upravo zato što je njegova produkcija osvojila brojne američke i svjetske izdavačke kuće, a uspješni nastupi se preko oceana nižu jedan za drugim. Iako u Hrvatskoj možda nije poznat van kruga ljubitelja elektroničke glazbe, možemo sa sigurnošću reći da je Matroda među najuspješnijim hrvatskim DJima i producentima elektroničke glazbe.



Upravo je ovog tjedna na popularnoj 1001 Tracklist ljestvici top 101 producenata  2019. godine, zasjeo na 76. mjesto. Ove subote, 19. listopada, nastupit će na All My Friends festivalu u Los Angelesu uz velikane poput Justice, Idrisa Elbu, Destructa, Busy P-ja, Black Coffeeja, DJ Harveyja i brojne druge. Vesela vijest je da uskoro priprema i nastup u Zagrebu nakon dvije godine izbivanja, te će on ugostiti svoje prijatelje u klubu Opera 13. prosinca, a lineup će biti otkriven uskoro. Prije nego što nas posjeti u Hrvatskoj, Matrodu očekuje još nekoliko američkih nastupa, ali i u Australiji, Novi Zelandu i Njemačkoj. Sve to u sklopu turneje kojom predstavlja svoj ovogodišnji The Red Tape album, prepun energičnog zvuka koji pokreće festivalske mase ali i underground klubove.



Matija se glazbom počeo baviti u osnovnoj školi, a kaže da je na njegov glazbeni put veliki utjecaj imao njegov tata, tako su mu prvi glazbeni uzori bili Led Zeppelin, Frank Sinatra i The Beatles. Prvi veliki uspjeh postigao je remiksom za pjesmu ‘California’ s Chris Lakeom, koji je postala hit u Americi pa tako i broj jedan na Beatport ljestvici i peta najslušanija pjesma na Sirius XM radiju 2015. godine.
{youtube}PJo7kwCs79A{/youtube}

Nakon toga slijedila su izdanja na najpoznatijim svjetskim etiketama kao što su Spinnin Records, Mad Decent, Dim Mak itd., što ga je dovelo da titule jednog od najboljih novih producenata house bass muzike na svijetu. Do danas Matija ima više od 50 milijuna pregleda/slušanja na online platformama, nastupa na najvećim svjetskim festivalima po svijetu, a njegovu muziku puštaju sva velika imena poput DJ Snakea, Calvina Harrisa, Dipla, Martina Garrixa, Marshmelloa i ostalih… Uz posvećenost glazbenom radu Matija uvijek nađe vremena za pomoć drugima pa tako sudjeluje i u humanitarnim aktivnostima. Krajem travnja ove godine odigrao je humanitarni nogometni turnir Copa Del rave gdje je zaigrao u istoj momčadi s Diplom.

IGZ: Uživam u ‘kopanju’ novih ali i starih izdanja

IGZ je  aktivan član scene posljednjih godinu dana i može se reći kako je tu godinu iskoristio maksimalno. Uz nastupe u svim zagrebačkim klubovima koji promiču underground kulturu on je i jedan od osnivača čak dva perspektivna kolektiva – NAMAZ i synesthesia. Nakon što smo imali priliku slušati njegov promo mix na Radio 101 gdje ga je intervjuirao legendarni Slavin Balen,  pokušali smo bolje upoznati ovog ambicioznog mladića koji će predstavljati nova lica elektroničke scene na 18 godina Klubske scene – More Than Clubbing

1.Svoj stil najviše opisuješ kroz micro house žanr? Možeš li nam reći nešto o njemu i pokušati ga objasniti našim čitateljima koji možda nisu upoznati sa njim? Zašto si se zaljubio baš u taj zvuk?

Micro house je žanr koji se bazira na 4/4 ritmu ali se razlikuje od tipičnog house-a po tome što umjesto klasičnih house kickova, clapova i hi-hat-ova često koristi nekonvencionalne zvukove  koji su dobiveni sampliranjem. Najveća imena koja su ovaj žanr u današnje vrijeme toliko proslavili su definitivno Ricardo Villalobos, arpiar kolektiv (Rhadoo, Petre Inspirescu i Raresh) te etiketa Perlon.

Ja sam se zaljubio u taj zvuk baš zbog tog posebnog feelinga koji ima a koji je dobiven zvukovima koji nisu karakteristični u drugim žanrovima. Svatko tko ga je slušao zna o ćemu se radi kada kazem da daje drugačiji feel. Isto tako, jedna od glavnih karakteristika  žanra su gramofonske ploče. U microhouse krugovima njeguje se vinyl kultura te mnoga izdanja izlaze vinyl only. Upravo je i to jedan od razloga jer ja naprosto uživam u kopanju starih i novih izdanja na plastici i puštanju iste.



2. Osnivač si dva kolektiva, možeš li nam ih predstaviti? Po čemu se oni razlikuju?

Baziraju se na sličnom zvuku ali je koncept partija nešto drugačiji. NAMAZ je kolektiv koji se više bazira na gostovanjima i klasičnom doživljaju clubbinga. Do sada smo radili razna domaća i strana gostovanja u Podmornici poput Diego Krause i Mariano Mateljan  te planiramo nastaviti dalje u tom smjeru. Nastao je tako što smo ja i dva prijatelja primjetili oskudicu partija, a pogotovo gostovanja minimal/micro zvuka pa smo odlučili uzeti stvari u svoje ruke. Slijedeće izdanje NAMAZA se sprema za 21.12 što je ujedno i prvi rođendan kolektiva.

Sa druge strane imamo synesthesia. kolektiv gdje je koncept partija cijelokupni doživljaj svih osjetila stoga uz odličnu selekciju  možete očekivati neki vizualni podražaj poput  izložbe, vizualne umjetnosti, projekcije ili uređenje prostora. Svaki put pokušavamo upotpuniti doživljaj plesačima, trudimo biti inovativni te svaki puta ponuditi nešto novo.

Kolektiv je nastao nakon jednog privatnog partija u Brazilu brodu na Savi gdje smo prijatelji i ja primjetili da manjka takvih zabava sa "obiteljskom" atmosferom te smo odlučili raditi stalno.  Tri prijatelja i ja smo osnovali kolektiv, no on se proširio i sada  broji čak 6 članova od kojih  5  DJ-eva te jedna ženska  članica koja je skupa sa nama organizator i vodi društvene mreže. Uskoro se sprema rođendan synesthesie 26.10. u Pločniku uz izložbu našeg prijatelja mp3p.



After The After- Namaz na Klubskascena.hr facebook stranici


Izradila: Janet Beriša za synesthesia. aftermovie
 

3. Što nam pripremaš za slavlje u Aquariusu? Skriva li se u tvojim setovima još štogod osim micro housea?

Možete očekivati kvalitetno zagrijavanje na A1 plesnom podiju gdje ću vam predstaviti svoj uvodni set sa pomno odabranim trakama koje najviše zalaze u taj minimal/micro house ali ovisno o situaciji na plesnom podiju možete me uhvatiti kako zalutam prema dub technu, breakbeatu i starijim house&techno izdanjima poput onih sa labela  Wiggle.

4. Kako si se osjećao kada si pozvan da predstavljaš svoj zvuk na velikom događaju poput More Than Clubbing? Zbog čega si prihvatio taj poziv i ćemu se najviše veseliš?

Počašćeno, drago mi je da ste prepoznali moj rad. Na ovako kvalitetan party i line-up bi uvijek pristao te moram reći kako mi se posebno sviđa More Than Clubbing koncept čiju ideju podupirem te tome i sam naginjem u svojim projektima, poput synesthesie.



IGZ se pridružuje golemom line upu za naš veliki rođendanski party povodom 18 godina postojanja, u petak 15.11. u Aquariusu gdje predstavljamo koncept More Than Clubbing. S njim su još Valentino Kanzyani, Mayell, Mate Čeko, Forniva, Lawrence Klein, Sergej Snooze, Legabyte Live. Povoljnije ulaznice su u pretprodaji na Entrio ili lancu prodajnih mjesta. Idućeg tjedna objavljujemo treću fazu line-upa te potpuni program događaja.

FB Event: 18 godina Klubske scene – More Than Clubbing
 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Klubskascena.hr (@klubskascena)



 


 

Stihia- Techno festival nastao na temeljima ekološke katastrofe

 Nekada živahan ribarski grad na obali, prepun građevina koje su tipične za kulturu toga područja danas je isušen grad bez života. No, odvjetnik imena Otabek i strastveni DJ to je odlučio promjeniti 2018. godine i organizirati festival elektroničke glazbe vođen citatom Jeff Millsa: Elektronička glazba nije dizajnirana za ples, ona je futuristički izražaj.



Posebnost ovog festivala je činjenica kako je Uzbekistan pod diktaturom te vlada i policija kontroliraju sve u državi uključujući umjetnost i glazbu stoga je na svim janim mjestima zabranjeno sve što ne promovira Uzbekistansku kulturu i nasljeđe. Otabek Suleimanov dobio je dozvolu od kabineta ministra novog progresivnog predsjednika te nakon prve uspješne godine usljedio je nastavka ove posebne rave priče.





Projekt se razvio na dva dana domaćih ali i stranih DJ imena u kojima je uživalo 3000 posjetitelja, od kojih tristotinjak su bili turisti. Kako se prilazi festivalu dobivate osjećaj posjeti ruralnog vjenčanja kako se cijele obitelji kreću prema gotovo potpuno napuštenom gradiću Moynak. Lokalci na ulazu prodaju bezalkoholna pića, cigarete i sjemenke suncokreta a kako pada noć Otabek pod svojim DJ aliasom Kebato počinje svoj  set te se tek nekolicinom clubbera koji su putovali velike udaljenosti započinju ples i podižu prašinjavo tlo ovog egzotičnog gradića. Lokalne obitelji iz susjednih gradića sramežljivo stoje i promatraju turiste dok im djeca sjede na ramenima. Kako noć prolazi publika se upušta u ovaj glazbeni izričaj koji mnogi od njih po prvi puta čuju te se teorija da je acid glazba internacionalni jezik  ovoga puta dokazala.



Kako se noć privodi kraju i SMTH  pušta ambijentalni set vidi se prizor koji mnogi nisu mogli ni zamisliti prije tri godine u ovoj konvencionalnoj sredini. Mladi ljudi, pogotovo mlade žene, odjeveni prozračno i slobodno pod visokom temperaturom, lagano ispijaju limenke pive, smiju se i zabavljaju slušajući glazbu koja je zakonom zabranjena u zemlji dok nekoliko Uzbekistanskih policajaca stoji sastrane mirno promatrajući neobičan prizor.



Preko dana jednako je zanimljivo dok promatrate krevet nekadašnjeg mora i mnogo napuštenih borodova koji poput groblja stoje na pjesku i simboliziraju smrt ovog grada. Upravo ovaj festival i kultura koja se počinje rađati daju nam nadu nastanka nečeg novog u korak s vremenom. Na informativnom panelu gdje je govor držao Shamsod Yunusov, čovjek specijaliziran za vodoopskrbu. pojavilo se zanimljivo pitanje: Kako će točno hrpa ljudi koji plešu usred ničega ukazati na ekološke katastrofu? On odgovara samopouzdano kako je problem ovdje nevidljiv, vidi se samo pustoš i građevine bez realnih posljedica na stanovništvo kao i zdravstvene probleme koji su se pojavili a upravo ovakav događaj je način da ljudi izvana dođu i svjedoče svemu iz prve ruke.

Festival daje i praktični aspekt rješavanju problema-  more se ne može vratiti, cilj je stvoriti nove poslove oko festivala, dovesti turiste te stvoriti novu ekonomiju. Iako se čini veoma ambiciozno nuditi ljudima da putuju ogromne udaljenosti kako bi došli u pustoš gdje su nesnosne vrućine i veoma malo komfora Otabek poziva ljude uz rečenicu kako na ovakvim mjestima u nepoznatom možete otkriti i nešto u dubini vas samih što će vas inspirirati. Imaju ozbilje planove za godinu 2020. te jedva čekamo vidjeti u što će se ovaj prekrasan autentičan festival sa bitnim i ambicioznim ciljevima pretvoriti.