Skip to main content

Ekskluzivno Boris Brejcha: Volim ono što radim i to mi dolazi prirodno iz srca


{youtube}3VMkiI_49cI{/youtube}
Tik pred nastup uspjeli smo ukrasti 10 minuta Borisovog vremena i upitati ga nekoliko pitanja o novom albumu, stilskim promjenama, prošlim gigovima,… Ako vas zanima zašto Boris nosi masku ili gdje vidi razliku između komercijale i techna ili otkuda dobiva inspiraciju ili koju kremu za lice koristi (koristi Bübchen, op.a) to možete saznati u zaista opširnom Q&A-u kojeg je nedavno odradio na Redditu, a mi smo se koncentrirali na neke nama interesantne teme dok su minute jednostavno proletjele.



Novi album na vidiku! S poklončićem za pre-ordere…

Tri godine nakon posljednjeg albuma “22” kojeg je izdao za svoj vlastiti label FCKNG SERIOUS Boris se sprema izdati novi album čiji je naziv još uvijek strogo čuvana tajna.

KS: Hej Boris! Reci nam malo o svojem novom albumu? Kada izlazi, na kojem mediju i može li se unaprijed naručiti?

Boris: Još uvijek imamo nekoliko singlova na putu do kraja godine. Već smo izdali “Gravity” i “Happinezz”, a za dva tjedna izbacujemo “Never Look Back”! Nakon toga na redu je “Lieblingsmensch” te još jedan singl i onda napokon objavljujemo album s 12 traka u siječnju. Dakle, sastojat će se od nekih starih singlova i nekih novih stvari te će vrlo vjerojatno biti dostupan samo za download na Spotifyu, iTunes, Amazonu, Beatportu,… Svuda! Bit će dostupan i za pre-order čim izbacimo “Never Look Back” za dva tjedna, a ubacit ćemo i jedan poklončić, ali o tome ćete saznati na vrijeme
{youtube}TAxXRmwA40o{/youtube}

{youtube}3nbY4kpCF5w{/youtube}


Cercle – biti na pravom mjestu u pravo vrijeme

Sjetili smo se također Borisovog slavnog seta za Cercle iz 2017. kojeg je snimio na dvorcu Château de Fontainebleau pa smo o njemu malo i popričali, pogotovo  imajući u vidu (a i sluhu) stilske razlike između tadašnjeg seta i onog snimljenog za Cercle u lipnju ove godine u Grand Palaisu.
{youtube}4Rc-NGWEHdU{/youtube}

KS: Primijetili smo neke promjene u stilu između tvojih Cercle setova iz 2017. i 2019. godine. Prvi je, po meni, bio odlučujuć za tvoju karijeru i predstavio te najširem broju publike. Također, bio je više melodičan, malo retro-electro i dosta uhu dopadljiv. Namjeravaš li se vratiti tom stilu?

Boris: Svoju muziku stvaram onako kako ju osjećam. Sjećam se vremena kad sam producirao “Purple Noise” ili “Lost Memory”, bio sam zaista loše raspoložen i to je bio razlog zašto sam radio takve trake. Kad si sretniji, radiš drugačiju muziku. Ljudi kažu,  kao umjetnik uvijek moraš biti loše raspoložen da bi mogao pisati najbolje stvari i to je istina! Generalno, volim ono što radim i to mi dolazi prirodno iz srca, a to je jedino što je bitno.



KS: Jesi li posebno birao trake za set iz 2017. kako bi se približio široj publici i primjenjuješ li neke tržišne strategije kad planiraš setove?

Boris: Ne! Jedina strategija koju imam je ta da koristim svoj tromjesečni godišnji odmor tako što se zatvorim u studio, isproduciram 10-12 traka i dodam ih u novi set. Naravno, više volim vrtiti nove stvari, jer sam stare odvrtio već stotinama puta i malo su mi postale dosadne. Set na Fontainebleauu nije bio strategija, taj set sam svirao već cijelu godinu prije, ali ovaj puta ga je Cercle snimio i moment se jednostavno dogodio. I ne radi se samo o setu za Cercle, bio je tu i godinu kasnije set na Tomorrowlandu s introm “I Take It Smart”, koji je također imao veliki utjecaj na moju karijeru.



Gigovi, snovi i gigovi iz snova

Zanimljivo, “Purple Noise” izdana je još 2013. godine na albumu “Feuerfalter” te i danas živi kao mega-hit koji doduše teško pada publici jer ga Boris gotovo uvijek koristi kao završnu traku na svojim setovima.
{youtube}TLvzz1ePBjQ{/youtube}

KS: Kad pričamo o “Purple Noise” – gotovo uvijek njome zatvaraš svoje setove. Postoji li za to neki poseban razlog?

Boris: Vrlo jednostavno, svi znaju i vole tu traku i mislim da je najbolja kombinacija jakog beata i dobre melodije. Dobra je stvar koja ostaje u sjećanju publici. Također, i danas dobivam jako puno poruka od ljudi koji pitaju koja je to stvar?? Zato jer me nisu prije poznavali, pa nisu znali ni tu traku. Nekako je uvijek nova novoj publici.



KS: Sjećaš li se svojeg prvog giga na kojem si baš nastupio sa svojim setom i koliko si ljudi imao u publici?

Boris: Moj prvi gig bio je 2007. godine u Brazilu, kao dio jednog festivala na plaži. Imao sam 7 dana za hang out na plaži i jedan od tih dana sam nastupao. Bilo je oko 150 ljudi u publici i to je za mene bilo super. Ali hej, bio je festival!

KS: Postoji li tvoj gig iz snova? Možda na nekom mjestu na kojem još nisi svirao, a htio bi? Koga bi pozvao u goste, ako ikoga?

Boris: Ne, mislim da je to isto kao kad imaš kuću. Nije bitno gdje je kuća sagrađena sve dok oko sebe imaš svoju obitelj i prijatelje. Tako da savršeni gig ne mora nužno biti na nekoj posebnoj lokaciji, ali evo, htio bih imati svoj label night s društvom iz FCKNG SERIOUSa i da mi na gig dođe tata i moja obitelj, prijatelji… E to je dobar gig!



Pripovjedač s obje noge čvrsto na zemlji

Istog trenutka kad je Boris ušao u backstage u Ljubljani, počeo je snimati story za neki od svojih profila na društvenim mrežama. Snimao je aranžman na stolu, upio malo atmosphere koju je odmah i podijelio s fanovima te je tek onda krenuo po piće (Jack-colu, btw) i započeo intervju. Za razliku od mnogih, Boris dijeli puno svojeg privatnog života s fanovima na Facebooku i Instagramu.

KS: Nevjerojatno si puno prisutan i dostupan in a Facebooku i na Instagramu. Često uploadaš toliko priča dnevno da ih je teško sve popratiti i poslušati. Rijetkost je danas da već etablirani glazbenici posvećuju toliko privatnog vremena i energije u održavanje svojih profila na socijalnim mrežama. Kako uspijevaš sve to?

Boris: Zapravo, uzmem si pauzu s vremena na vrijeme. Prije tri tjedna stigli smo u SAD na turneju, ravno s Ibize, i razbolio sam se. Tada sam nakratko odlučio prestati sa storyima i uploadao sam samo nekoliko fotki. Obično imam vremena za to! Naprimjer, kad putujem. Ostali ljudi na aerodromu igraju igrice ili slušaju muziku, a ja radim storyje! Sve radim sam i još uvijek odgovaram na poruke sam. OK, prije godinu dana sam odgovarao na doslovno sve poruke, dok danas recimo neću odgovarati na poruke poput “Moraš doći svirati u XY zemlju” ali uvijek osobno odgovorim na pitanja fanova.


Foto: Aleksandar Domitrica

KS: Ostavlja li ti to dovoljno vremena za sebe? Utječe li ti na privatni život?

Boris: Oh ne, imam dovoljno vremena za sebe. Kad ne bih imao vremena, ne bih to radio. Zato, nemojte baš previše pisati!


KS: MySpace je igrao veliku ulogu u razvoju tvoje karijere. Koja je po tebi platforma danas najsličnija MySpaceu?

Boris: MySpace je zaista bio dobar za glazbenike jer si mogao imati svoj profil i svoju muziku na istom mjestu. Zatim je došao Facebook, pa imamo i Soundcloud, Youtube i Instagram, koji je super velik danas. Za mene, Facebook je već mrtav. Ima puno korisnika, ali ga nitko zapravo ne koristi. Možda za traženje evenata i partya koje bi mogli posjetiti, ali to je to. Prava društvena mreža za mene je Instagram. Tamo dobivam i daleko više poruka nego na Facebooku. Ali tako je to danas. Sutra, tko zna? Možda dolazi nešto sasvim novo.



Za Novu godinu šlape i šlafrok / kućni ogrtač ako nećemo germanizme

KS: U Hrvatskoj je već sa zadnjim danima ljeta običaj početi planirati doček Nove godine. Imaš li ti nešto u planu i da li možda negdje nastupaš, pa da si odmah uplatimo doček?

Boris: Da, imam plan! Bit ću doma i opustiti se. Mislim, imamo nekoliko zaista dobrih ponuda, ali moj godišnji počinje 15. prosinca i završava početkom travnja pa ga ne želim rezati. Idem na godišnji i to je to!



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Klubskascena.hr (@klubskascena)

Legabyte live – bratski hardware live act iz grada na Dravi


Osječani obilno osjećaju ovaj ontološki omatajući origami oblih okuka svoje rijeke i vode se istim karakternim osobinama privatno, poslovno i umjetnički. Amplificirane kroz mašine, strujne krugove, podije te titranja čekića, nakovnja i stremena u elektroniku beznadno zaljubljenih, dvije bratske krvne linije i nebrojeni sati eksperimenata i istraživanja slijevaju se u jedno kako bi stvorili ušće elektroničko-tehnološkog eklekticizma energije koje nazivaju Legabyte Live.



Ma tko ti je veći lega nego rođeni brat i s kime bi radije dijelio byteove i bitove? Baš s nikime. Pa Ivan Gajzer  pod već dobro ti poznatom elektroničkom nomenklaturnom krinkom Indy Slide kliže uz brata mu Petra, i gradi na sceni osječke elektroničke asimptote. Pod utjecajem gravitacijske sile supersoničnog ubrzanja od startne točke prema nečemu vrijednijem uhvaćenom u efemernoj prolaznosti zvuka, Indy Slide i Junior G vjeruju u sintesajzere, ritam mašine, sekvencere i elektroniku kao spas od običnog.

Svako od nas nosi svoj portal kroz koji novo dovodi u svijet, a oni zaista kreativni razumiju da je restrikcija zigota kreativnosti, da ograničenje  rađa novu ideju i da je hardware samo hrpa kablova i žica bez mentalno-emocionalnog softwarea koji ga pokreće kao duh u stroju. Pa nimalo duhovski, ali s pregršt duše među kostima, braća su zakoračila u izazovan i zahtjevan zajednički projekt simultanog stvaranja –  hardverski live act imena Legabyte Live.



Za sve nas koji razumijemo strast i imamo cilj i plan, riječ "problem" smjehotovorna je instanca shvaćanja da problemi ne postoje, samo izazovi. Pa stoga, u fascinaciji i želji za izražavanjem onoga što izraženo biti mora, kroz sintezu zvukova i vlastitim stvaranjem ritmova i improvizacijama u trenutku ravno s izvora na kojem se napajaju muze, momci napominju kako kreativnost proizlazi iz strukturalnih i logističkih ograničenja live Setupa, bilo da se radi o samom karakteru mašine na kojoj rade ili pak temporalnoj liniji live nastupa koja čitav život sabija baš ovdje upravo u ovom trenutku, kao zapis o jednom vremenu, jednoj energiji, jednoj publici i dvojicom za pločom.

Stilske linije kojima orbitiraju u ovom fraternalnom izričaju prevladavajuća je nit energičnog techna, isprepletena sa širokim spektrom sirovog no ekspertno strukturiranog electro zvuka.



Premijera nastupa ove nove, godinama u idejnom stvaranju i napokon rođene, dualne orbite oko pulta bit će upravo na prenošenju slavlja za 18 godina digitalnog u jedno fizičko floor druženje 15. studenog, jer tvoja Klubska je uskoro punoljetna, živeći s elektronikom i njenim dobrovoljnim robovima već 18 godina.

FB Event: 18 godina Klubske scene – More Than Clubbing



U čast ove ljubavi i jedne kulture koja gradi i biva izgrađena od vlastite publike plešemo 15. studenog u utrobi kultnog zagrebačkog kluba Aquarius pod "More Than Clubbing" maksimom. Što je to više od clubbinga?

Baš sve – svaka interakcija, razgovor, novi prijatelj s ponoćnog podija, svaki jam session u nedjeljno popodne, svaki after, smijeh i ideja rođeni u ovim limbovima. Već najavljeni prvi i drugi val izvođača su na zaplavljenim  hiperlinkovima, a listopad čeka kao otvorena knjiga i notni papir s još puno toga za podijeliti i najaviti kako se organizacija veže u čvrsti konop sjajnog.



Rane ptice su već svoje ulaznice dograbile, a u prodaji je trenutno kontingent Standard ulaznica za sasvim nestandardnu feštu pod strobom. Po svoje možeš skoknuti na Entrio.hr po cijeni od 70 kn ili, planiraš li ostati fit prije blagdanskih stolova prošetati do nekog o prodajnih mjesta.

Pa 20 000 članaka i 50 000 fotografija, bezbroj izvještaja, emocija, sjećanja i melodija kasnije, hvala svima koji su čitali, slušali, predlagali, igrali se s nama, plesali,  educirali se, podržali Ambasadora i ljude koji danonoćno kuckaju u backendu, prateći, istražujući, slušajući po javnom prijevozu, u automobilima, ne gaseći laptope i appove u podršku novih i svježih ljudi i programa koji nose našu scenu. Hvala vam što ste naši i što smo zbog vas bolji. Brat bratu – Pa moraš doći! Vidimo se u Aquariusu.

Iznenađenje uoči koncerta The Chemicals Brothers-a u Zagrebu

Gotovo nema etera, bilo radijskog, televizijskog, offline ili online koji ne 'bruji' o dolasku najpoznatijeg elektroničkog dvojca u hrvatsku metropolu. Fanovi stižu iz svih krajeva, od Dubrovnika, Splita i Zadra, do Osijeka, Siska, Pule ili Rijeke, preko Slovenije i Srbije – CB groznica zahvatila je Hrvatsku, ali i regiju. I dok publika željno iščekuje premijerni nastup u Zagrebu, iz stožera The Chemical Brothersa stiže zanimljiva vijest – njihovom nastupu, 12. listopada u Domu sportova, pridružuje se i njihov veliki prijatelj te poznati DJ James Holroyd.

DJ koji je pratio The Chemical Brothers tijekom mnogobrojnih nastupa u prethodnih 20 godina, zaslužan je za pripremu publike i fanova za ono što slijedi kada na scenu nastupe The Chemical Brothers. Njegova gostovanja najčešće su rezervirana za velike festivale i nastupe u velikim arenama, što znači da se Zagreb sada može upisati na mapu onih metropola gdje će The Chemical Brothers prirediti show i atmosferu koju ne donose baš uvijek i svuda sa sobom.



James Holroyd ima i zavidnu samostalnu karijeru: kao DJ aktivan je od 1991. i jedan je od vodećih DJ-eva klupske scene Manchestera i Leedsa. Također je i resident DJ jedne od najpoznatijih i najdugovječnijih britanskih klupskih večeriBack 2 Basics“.
Ed Simons o njemu kaže: „Pridružio nam se na prvoj turneji i od tada je divno bit u njegovom društvu, jedan je od najzabavnijih ljudi koje poznajem (…) Uvijek bi podigao atmosferu u tim velikim polu-praznim dvoranama, koje se polako pune pred naš nastup. Postao nam je veliki prijatelj i vitalni je dio naših turneja.

Susret hrvatske publike s The Chemical Brothers zakazan je za 12.10.2019. u zagrebačkom Domu sportova, a za sve koji još  nisu nabavili svoje ulaznice stižu dobre vijesti! Od 27.9. do 5.10. plaćajte ulaznice Mastercard® i Maestro® karticama i ostvarite 10% popusta! Popust se ostvaruje online kupnjom preko sustava Eventim i traje ograničeno vremensko razdoblje ili do rasprodane količine ulaznica rezerviranih za korisnike Mastercard i Maestro kartica. Kupnja ovih ulaznica omogućava i brzi ulaz u dvoranu Doma sportova. Dolaskom na lokaciju, potražite ulaz s oznakom ''Mastercard® / Maestro® Fast lane'' i izbjegnite gužvu.*

*Navedene pogodnosti vrijede samo za korisnike Mastercard / Maestro kartica, koji su odabrali popust od 10% te čija ulaznica sadržava informaciju o brzom ulasku.

5 najplodnijih produkcija Levon Vincent-a kojeg slušamo u Saloon-u

Poznata slovenska izdavačka kuća Innocent Music u zagrebački Saloon, 5. listopada, dovodi dobro poznato ime house i techno scene, Njujorčanina s berlinskom adresom Levona Vincenta.

Svoju karijeru započeo je veoma zapaženo te je EP "These Games" te istoimena traka na Novel Sound etiketi doživjela velik uspjeh. Nakon toga gostuje na labelu Just Ed-a Underground Quality gdje izbacuje traku "Games Dub" koja je jedna od najjačih traka 2009. godine.





Traka "Late Night Jam" na etiketi Ostgut Ton najprodavanija je njegova produkcija na Beatportu kojom je dokazao svoju dosljednost kao producent nadmašivši prijašnji uspjeh ali i kvalitetu produkcije.



Uz dva studijska albuma koja je izbacio ističe se pjesma "Love Technique" sa istoimenog albuma objavljenog 2015., koja dolazi sa još 11  'masterpiecova' među kojima je i "Air Raid" na etiketi Ovum Recordings-a.
 

Slušamo ga premijerno u Zagrebu a ulaznice po pretprodajnoj cijeni od 80 HRK dostupne su na službenom webu kao i u sustavu Entrio.hr ili na Entrio prodajnim mjestima.


 

Loco Dice pripremio do sada neviđen set

 Veliki uvod u Miller Lovefest 2020 počinje 5. listopada u Hangaru Luke Beograd i to spektakularnim trosatnim nastupom legendarnog techno DJ-a Loco Dice-a. Miljenik 'clubbera' iz regije u subotu donosi potpuno svježe glazbeno izdanje pod nazivom “Love letters”, a uz njega će nastupiti i Dejan Milićević te Nikola Vemić.

Za Lovefest, na kojem je Loco Dice čest gost, kaže da je više od same glazbe,  poseban koncept koji već više od jednog desetljeća spaja ljude i kojem se uvijek rado vraća. Inače, malo ljudi zna da je Loco zapravo dizajner interijera i posjeduje vlastitu kolekciju odjeće. Kao i većina muškaraca, obožava nogomet, Manchester United i Zlatana Ibrahimovića, a za glazbu često govori kako za njega predstavlja način života.

Ulaznice za nastup jednog od najtraženijih DJ-eva na planeti gotovo su rasprodane. Karte je moguće kupiti još samo do 3. listopada u ponoć, i to po promotivnoj cijeni od 1.200 dinara (oko 70 kuna) za Regular, kao i 1.600 dinara (oko 100 kuna) za VIP zonu. Ulaznice se mogu kupiti putem službene stranice  www.lovefest.rs, kao i u svim poslovnicama Gistixa i tickets.rs (bivši Eventim).

 

Chui izbacuje album inspiriran SF klasicima

Peti Chuiev album i prvi snimljen u novoj postavi  je surađivao s brojnim gostima a za  inspiraciju su im poslužili "Star Trek", "Star Wars", "Moebius", "Ethernaut" i "Thor" Esada Ribića.



Posljednjih nekoliko godina zagrebačka grupa Chui samo raste i realizira izvrsne projekte. Novi album naslovljen "Iz kapetanovog dnevnika" peti je Chuiev album i prvi snimljen s ritam sekcijom, bubnjarom Ivanom Levačićem (Kries, ABOP) i basistom Konradom Lovrenčićem (Elemental, Kries, Mixed Up Mary) koji su podigli energiju Chuia na viši nivo te skupa s novim Tonijevim skladbama i Vojkanovim solističkim umijećem odveli glazbu do još autentičnijeg zvuka.




Cijeli album je posvećen znanstvenoj fantastici i referira se na mnoga poznata djela od Star Treka i Star Warsa pa do stripova Moebiusa.
"Zvuk novog albuma nastavlja se na 'Third Sun From The Stone' i odvodi glazbu u još rokerskije vode pa na trenutke zalazimo i na teritorij punka i metala, opet ima puno jazz improvizacija, a na mala vrata ušetali smo i u world music. Zvukovno plivamo od elektronskih dijelova do potpuno akustičnih i rekao bih da smo na novom albumu uspjeli dobiti još autentičniji zvuk." – istaknuo je Toni Starešinić.

Zanimiljivo je da su na albumu ugostili nekoliko glazbenih sastava. Tu su klasičari Ink Experiment duo (udaraljkaši i vibrafonisti Ivana Kuljerić Bilić & Nikola Krbanjević), world music sastav Druyd (didgeridooist Dubravko Lapaine & gitarist Ivan Uravić), Tonijev alternativni pop sastav Mangroove (vokalistica Željka Veverec, klavijaturist Leo Beslać i bubnjar Silvio Bočić) te jazz gitarist Zoran Majstorović.



Album kao bonus donosi i dva glazbena dragulja: pjesmu "Pogledaj" u kojoj gostuje vokalist Boris Štok i remix pjesme "Tebi Putujem" koju je maestralno remiksirao Andrea Ljekaj za što je i dobio nagradu elektronske scene Ambasador za remiks 2018. godine.
 



"Iz kapetanovog dnevnika" moći će se nabaviti od 4. listopada u Dancing Bear prodavaonicama (u Zagrebu, Splitu i Osijeku), na www.dancingbear.hr,  a naći će se i na digitalnim platformama Deezeru i YouTubeu.
 

"Iz kapetanovog dnevnika" popis pjesama:

 1. Eternautova Tema feat. Ink Experiment duo
2. Sila Mi Je
3. Arzachov Let (Uključuje Dolazak Na Edenu)
    a. Arzach feat. Druyd
    b. Edena feat. Ink Experiment duo
4. Malj
5. Hermetična Garaža feat. Z.Maj
6. Iz Kapetanovog Dnevnika feat. Mangroove
Bonus:
7. Pogledaj feat. Boris Štok
8. Tebi Putujem Andrea Ljekaj Remix