Skip to main content

Aklea Neon, Eleven, Klaada i Anja G & Dr.obi nastupili na Ambasadoru


Program svečane dodjele otvorila je osječka vila ritma i beata Aklea Neon sa pjesmom "Zovi ju mama" koju je napisao Pavle Klada. Njega smo čuli kasnije u programu.









Ivan Levačić Eleven nagrađen je u čak četiri kategorije – najbolji album, najbolji band i vizualno rješenje godine kao dio benda ABOP, a i sam je dobio nagradu za najperspektivniji projekt elektroničke glazbe.



Kada pričam o ABOP-u, prošlu ćemo godinu definitivno pamtiti po svojem albumu Delta. Albume dugo radimo, teško izlaze, tako da je to za nas velika stvar, tim više što smo s ovim najzadovoljniji do sada. Kada je riječ o solo projektu Eleven, na njemu radim oko dvije godine, no prošle sam imao prvi nastup. Trebalo je ovo biti radno ljeto, ali barem smo puno bili na moru,” rekao je Ivan, dodajući da je njemu osobno ovo bilo najdraže izdanje Ambasadora.



Prve fotografije i opširni izvještaj sa Ambasadora

Imena svih dobitnika Ambasadora sa upravo održane dodjele nagrada



Eleven je nakon prvog čina predstavio svoj live act sa trakom "Dr. Hatelove", nakon drugog čina čuli smo psytrance producenta Klaada u live izdanju, a posljednji glazbeni nastup bio je live dub mix zagrebačkog dub reggae tandema Anja G & Dr.obija. After su predvodili MYUZ-ov Hudi i Marcel iz Liminala. Video snimke pogledajte u Instagram objavama i stories Ambasadora.










Carl Cox objavljuje knjigu Oh Yes, Oh Yes


Carl Cox je prije nekoliko dana u 24. podcast serijalu "DJs and Beers" kojeg vodi Dubfire, objavio da izdaje knjigu. Podcast svaki tjedan preko Zooma ugosti nekoliko DJ-a, a ovaj put su se u konverzaciji našli Carl Cox, Chris Liebing, Dubfire, Drumcell, Matt Edwards i Truncate.



"Knjiga je napisana prije pandemije", tvrdi Cox, ali su Covid-19 i neki osobni razlozi doveli do toga da zaustavi njen završetak i službeno izdanje još neko vrijeme. "Postoji još stvari koje želim reći. Što se događa sa mojom obitelji, gdje se vidim na elektroničkoj sceni i što donosi budućnost", kaže Carl.



Knjiga bi trebala izaći kad se situacija malo smiri kako bi je ljudi mogli kupiti ne samo online, nego i imati mogućnost nabaviti je na fizičkim prodajnim mjestima. Dio u kojem govori o knjizi nalazi se na 2:05:00.

Država ruši scenu. Kaznili organizatore koncerta Nipplepeople sa 30 tisuća kuna


Zanimljivo je da su organizatori kažnjeni zbog nepridržavanja fizičke distance publike.

Na koncertima se mjerila temperatura, popisivala se publika, dijelile se maske, ali to nije bilo dovoljno prenosi portal E-Međimurje. Tri kazne po 30 tisuća kuna stigle su ovoga tjedna organizatorima triju koncerata u garaži Muzeja suvremene umjetnosti, tako glasi vijest koja se ovih dana munjevito proširila medijima i društvenim mrežama, piše Jutarnji.hr.



Prvo se 4. i 5. rujna na toj lokaciji održao Drito iz MSU-a, 11. rujna nastupili su Ida Prester i Nipplepeople, dok je 12. rujna svirao bend Pips Chips & Videoclips. Kazne su Los Angeles Agencyju i YEM-u, organizatorima koncerata, stigle zbog toga što publika nije poštovala propisani razmak – stajali su jedni do drugih bliže od propisanog metra i pol. To im je potvrdio Mladen Vlaić, načelnik Sektora upravnih i inspekcijskih poslova PUZ-a, koji je i sam bio u jednoj od inspekcija na spornim koncertima.

Znači li to da je Stožer osnažen odlukom Ustavnog suda o zakonitosti njihovih odluka krenuo u strože kažnjavanje kršenja mjera?

Organizatori su upozoravali publiku o nužnosti držanja distance prije samih događaja, kao i na samome događaju, a čak su i izvođači s pozornice apelirali na publiku da se razdvoje jedni od drugih. Upitali smo inspektora što bi, po njemu, organizatori još mogli učiniti po tom pitanju.



– Postoje upute HZJZ-a koje je organizator dužan provesti. A naše je da to kontroliramo – rekao nam je kratko, dodajući da ovo nisu prve kazne koje su stigle organizatorima glazbenih ili drugih kulturnih događanja.

– Kazne su napisane jer se nije održavala preporuka o fizičkoj distanci. Najavili smo svoju kontrolu, no svejedno se nije držao razmak – rekao je Vlaić za Jutarnji.hr.

No budući da su to sigurno prve kazne ovoga tipa o kojima se pričalo u javnosti, kontaktirali su Ministarstvo unutarnjih poslova, gdje su im obrazložili da su u periodu od 1. do 15. rujna od 474 najavljenih okupljanja obavili 210 nadzora i utvrdili 19 kršenja mjera. U tim se slučajevima najčešće radilo o nepridržavanju mjera fizičke distance i nepravovremenog prijavljivanja okupljanja. Jednom su inspektori uputili usmenu opomenu, i to za jedan događaj u Rijeci, a podnijeli su četiri prekršajne prijave, od kojih su tri otišle organizatorima već spomenutih koncerata, a jedna i za koncert održan u AKC-u Medika 12. rujna.

Podcast 155: Noizephaser


1998. otkriva rave glazbu (tada Marusha, Technoheads, The Prophet). The Prophet je ujedno jedan od osnivača Thunderdome eventa koji je nastao 1989. kroz razne studentske partije u Nizozemskoj. U to vrijeme početkom 1990-ih je nastao i hardcore žanr. Postoji dokumentarac „Thunderdome Never Dies 2019“ koji je igrao u kinima te opisuje kako se hardcore scena razvijala.



Kako su godine prolazile, Nikola je napokon 2001. godine krenuo istraživati svijet produkcije krenuvši sa glazbenim softwerima (DAW) za produkciju glazbe i izgradnju vlastitog glazbenog studija doma. U tom je razdoblju od 2002. do 2004. promovirao klupsku glazbu (od techna do hardcore-a) i počeo podržavati druge te se uključio u promociju događanja i organiziranju evenata gdje je i sam svirao u svojoj rodnoj Požegi.


 
Prvi interes je bio produciranje hardcore-a, ali kroz vrijeme i puno eksperimentira sa drugim žanrovima, radeći remikseve i vlastite trake jer zbog situacije gdje u Hrvatskoj nije popularan hardcore ni hardstyle, održavao si motivaciju istražujući druge elemente klupske glazbe poput dark techna do laganijih stvari. Još u prosincu 2004. godine počeo je raditi u FL Studio 4 early hardstyle i hardcore pod imenom DJ Nikola sa kolegom Ivas. Jedna od traka tog dvojca 2005. bila je "Loud And Hard" koju je podržao Phil Ty.


 
2010. godine prvi je put vrti  hardstyle i hardcore u svojim setovima. 2015. godine upoznaje Katarinu OHalloran koja ima iste interse u hard glazbi i produkciji te drugi put nastupa u slavonskom brodu 2015. Katarina OHalloran, također kao i Nikola  prije nego su se upoznali je organizirala i promovirala evente i tu su se našli. Tokom suradnje Nikole sa Katarinom on nastupa na Hard Islandu koji je ujedno i prvi hard festival u Hrvatskoj u popularnom klubu Kalypso 2015. i 2017. Svirao je i u Ljubljani, Slovenija 2016. (OrtoBar) kao gost zajedno s Katarinom OHalloran.


 
Pokazuje ljubav prema vizualnom te pravi i videospotove kao hobi počevši od 2010. godine za kolege sa scene Noisecontrollers, druge producente kao što su Atmozfears, Isaac, The Prophet, Headhunterz. Svirao je nebrojeno puta u svom rodnom gradu od 2004. do 2009. godine.
 
2018. kreće sa stvaranjem vlastitih novih zvukova, a novosti tek slijede. Početkom 2019. godine počinje  predstavljati hardcore žanr pod novim imenom Noizephaser. Dijeli pozornicu s mnogim svjetskim DJ-ima. Godine 2019. na hard hard stageu Hard Island dijeli pozornicu s svjetski poznatim hardcore producentima i DJ-ima poput Re-Style, Dither, Lady Dammage, N-Vitral, Art Of Fighters….



Svira vec treći put u Sloveniji, drugi put na eventu “Maribor Goes Hardcore” gostujući zajedno s hardcore producentom i direktorom Cenobit Recordings iz Nizozemske; Leviathan zvani Tellurian u rujnu 2019. Uz to na društsvenim mrežama održava "Croatian Hard News" stranicu i nekoliko grupa za promociju hard glazbe. Ideju za promociju drugih po grupama dobiva od Katarine OHalloran te zajedno nastavljaju promovirati scenu i svoje radove.

"Svima šalje poruku da vjeruju u sebe, slušaju intuiciju i ostvare svoje snove, budu realni i da nekad pređu granice koje im sama okolina nameće ako nešto doista svim srcem vole. Nikad ne odustajte."

Početkom 2019. osniva sa Antoniom Subert "Hard Dose Podcast", a godinu dana poslije Hard Dose Records za hardcore glazbu. Podcast koji možete poslušati je mix old hardcorea, millenium, industrial, uptempo primjesi no sve je hardcore, kako biste upoznali sve što je aktualno i malo kroz povijest.

Prve fotografije i opširni izvještaj sa Ambasadora


Večer je započela u čarobnom ambijentu s predivnim pogledom na zalazak sunca i DJ set Stefanica iz Egzotika DJ`s kolektiva. Prvi dio večeri je bio zamišljen kao okupljanje umjetnika, povezivanje i sklapanje suradnji, a program svečane dodjele otvorila je osječka vila ritma i beata Aklea Neon.

Program je vodio E-Base, a prezenteri su bili istaknuti akteri scene Damir Ludvig, DJ Xed, Sergej Snooze i Adnan Mehmedović Medo. Nagrade su dodijeljene u ukupno 35 kategorija od kojih je struka nagrade podijelila u 11 kategorija dok je publika glasala u čak 24 kategorije. Struku su ove godine činili istaknuti DJ-i, producenti, promotori, organizatori festivala, voditelji klubova, radijski voditelji, PR-ovi, novinari i nezavisni istraživači.

Publika je odlučivala u najatraktivnijoj kategoriji Festivala u kojima su nagrade odnijeli Sonus festival (Open air festival godine). Najbolji festival domaćeg promotora je Forestland u Brezju, a Defected Croatia iz Tisnog slovi za Boutique festival godine dok je sarajevski Garden of Dreams odabran kao regionalni festival godine.

„Nakon što smo u 2020. dva puta otkazali svoj event, čini nam se nadrealno da smo dobili nagradu za najbolji festival 2019. godine. Apsolutno nam je drago da se održala barem ova dodjela nagrada, koja puno znači kako za hrvatsku, tako i za regionalnu scenu. Obujam ovogodišnje dodjele je bio nešto manji no inače, no opet se okupila većina aktera sa scene. Svi se skupa nadamo da će 2021. biti boja nego ijedna godina do sada,” rekao je Krešo Biškup, organizator Forestlanda.

S obzirom na epidemiološku situaciju i smanjeni kapacitet kluba program svečane dodjele svi zainteresirani su mogli pratiti i u Livestreamu na FB kanalima Ambasadora i medijskog partnera portala Klubskascena.hr, a realiziran je sa 6 kamera u suradnji sa Vang Stream ekipom.

Struka je birala live act godine, a nagradu je odnio slavonskobrodski dub i dubstep producent Egoless koji već nekoliko godina izdaje na prestižnoj Deep Medi etiketi. ABOP su elektronički band godine, a imaju i titulu za Najbolji album plesne i suvremene elektroničke glazbe (Delta) objavljen na domaćoj PDV Records etiketi koja je ujedno i trijiumfirala u kategoriji Hrvatska etiketa godine.

„Za mene je to bila godina u kojoj sam imao najviše gigova ikada. Bio sam po Americi, Indiji, cijeloj Europi. Općenito podržavam svaki napor da se aktualizira elektronska muzika u Hrvatskoj, a tim više što se pažnja ne obraća samo na house i techno, koji su dominantni žanrovi, nego i na ove poput onih kojima osobno naginjem,” priča Egoless nakon što mu je dodijeljeno priznanje.

Ante Zvonimir Stamačautor je dizajna za ABOP-ov album Delta, a ujedno i ponosni vlasnik nove nagrade „Vizualno rješenje godine“. Za DJ-a godine po izboru struke izabrana je osječka techno DJ-ica Insolate koja je nagradu odnijela u još dvije kategorije, između ostaloga za Single godine „Nada“ te kao Ambasadorica hrvatske u inozemstvu. I ove godine najbolji remikser je Andrea Ljekaj, za najbolje mainstream izdanje splitsko-hvarski dvojac Outcome koji su remiksirali pjesmu „Tišina“ Sare Renar.

Ivan Levačić Elevennagrađen je u čak četiri kategorije – tri već spomenute, kao dio benda ABOP, a i sam je dobio nagradu za najperspektivniji projekt elektroničke glazbe. „Kada pričam o ABOP-u, prošlu ćemo godinu definitivno pamtiti po svojem albumu Delta. Albume dugo radimo, teško izlaze, tako da je to za nas velika stvar, tim više što smo s ovim najzadovoljniji do sada. Kada je riječ o solo projektu Eleven, na njemu radim oko dvije godine, no prošle sam imao prvi nastup. Trebalo je ovo biti radno ljeto, ali barem smo puno bili na moru,” rekao je Ivan, dodajući da je njemu osobno ovo bilo nadraže izdanje Ambasadora.

Ambasador je stvoren da potiče mlade i nove kreativce na sceni, a to dokazuje i sa brojnim kategorijama poput Najbolje nove klupske večeri u kojoj je slavio kolektiv MYUZ; mladog DJa godine birala je struka, a pobjedu je odnio Marcel iz Opatije.

Publika je za najboljeg Techno DJa odabrala Splićanina Jocka, a za prvo ime House glazbe nagradu je uzeo Yakka, dok je Riječanka Marina Karamarko slavila kao najbolja u Tech-House žanru, a Zadranin Val Vashar kao naj ime Psy Trance scene. Za regionalnog DJ-a i producenta publika je odabrala Novosađanina koji već više od desetljeća nastupa pod umjetničkim imenom Lag.

Najbolja radijska emisija je Enter Peglaona, a Future Scope najbolja klupska večer i kolektiv godine, Party godine se održao u Šibeniku pod okriljem Projecta Vojarna, dok su Edusplash/Seasplash nagrađeni kao udruga za promicanje i razvoj scene.

„Prošlu ću godinu pamtiti po dobrim partijima koji su bili svakog vikenda, iako nam se sada to čini jako davno. Imao sam i nekoliko EP-jva, singlova i remixa. Najviše mi je drago da sam izdao glazbu za label Intec, kojem je vlasnik Carl Cox. Velika je čast dobiti ovu nagradu,” izjavio je DJ Jock iz Splita.

Svečanu dodjelu nagrada u četiri čina pratio je i bogat glazbeni program koji je obilježen live dub mixom zagrebačkog dub reggae tandema Anja G & Dr.obija, live actom Elevena iza kojeg se krije talentirani glazbenik Ivan Levačić, a čuli smo i zagrebačkog psytrance producenta Klaada u live izdanju.

Nakon završetka službenog dijela programa, u 22 sata se nastavio after party otvoren za sve posjetitelje na kojem su nastupili ekipa nagrađene najbolje nove klupske večeri MYUZ i mladi DJ godine po izboru struke – Marcel.

Pokretači Ambasadora smatraju da je došlo vrijeme da se strukovne nagrade u ovoj industriji u narednom periodu počnu priznavati i institucionalno, odnosno da izvođači u što skorije vrijeme imaju osigurane simbolične prihode na osnovu ostvarenih priznanja.

Ambasador će 2021. održati svoje jubilarno peto izdanje i tom prilikom pokrenuti novi projekt imena SIMPOZIJ.  Na Simpoziju će se svake godine okupljati nagrađivani Ambasadori te stručnjaci iz naše i regionalne industrije koji će raspravljati i slati važne poruke o aktualnim problemima scene te kako se oni mogu rješiti u suradnji sa institucijama.

Ono što nam je u ovom trenutku i više nego potrebno definitivno je zajedništvo, a Ambasador koji je upravo i pokrenut iz srca i sa jasnim vizijama čini sve da krizu u kreativnoj industriji pokuša barem nekako svima nama olakšati.

Nagrada Ambasador elektroničku glazbu već nekoliko godina aktivno smješta u centar kulturnih tokova Republike Hrvatske čineći je prepoznatljivim segmentom vrijednim pažnje i institucionalne podrške. Ambasador je postao više od nagrade, prerastao je u zajednicu od 300 profesionalaca okupljenih na svojevrsnoj platformi za poticanje novih projekata, programa i autora. Projekt se realizira kvalitetnom predanošću brojnih profesionalaca sa scene u sklopu udruge Klubska kultura, a ove godine produkciju je brojilo preko 30 kreativaca.

Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i HGU/HUZIP, a partneri dodjele nagrada su Vang Stream, Jana i portal Klubskascena.hr.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Ambasador (@ambasador.hr)